Siedzący tryb życia ma fatalny wpływ na zdrowie. Może ci się wydawać, że trochę się ruszasz – idziesz przecież do biura. W rzeczywistości większość z nas wykazuje niewielką aktywność fizyczną w ciągu dnia – do pracy jeździmy samochodami, później spędzamy 8 godzin przy biurku w pracy, znów wracamy do domu samochodem i resztę dnia spędzamy przy stole lub przed telewizorem. Oczywiście, jakaś aktywność w ciągu dnia zaistniała, jednak taki tryb życia można nazwać „siedzącym”. W rzeczywistości niektórzy z nas siedzą nawet przez 15 godzin w ciągu dnia. Do tego wystarczy doliczyć czas na sen... i już mamy całą dobę bez znaczącej aktywności.
Siedzący tryb życia – cichy zabójca naszych czasów
Niestety, taki styl życia prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem fizycznymi psychicznym. Wszyscy znamy dolegliwości bólowe, wynikające z długiego przesiadywania przed komputerem – bóle pleców, głowy, nadgarstków czy suchość oczu. Leżenie na kanapie może sprzyjać zakrzepicy, chorobom serca, niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby i wielu innym poważnym chorobom. Brak aktywności fizycznej może również zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.
Nam natomiast siedzący tryb życia kojarzy się głównie z otyłością – której oczyście też sprzyja. Brak ruchu wpływa na to, jak spalamy tłuszcz i metabolizujemy cukier oraz jak organizm reaguje na insulinę. Oznacza to większe ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Do tego wzrasta też poziom cholesterolu we krwi, a wszelkie procesy metaboliczne spowalniają. Dlatego też ruch jest najlepszymi najłatwiejszym sposobem na uchronienie się przed wieloma chorobami.
Czytaj też:
Odstaw alkohol na 1 miesiąc i sprawdź, co stanie się z twoim ciałem. Będziesz w szoku
Siedzący tryb życia – skutki zdrowotne
-
Im więcej siedzisz, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia depresji i lęków. Wiele badań udowodniło, że ruch pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Choćby dzięki hormonom szczęścia, które produkowane są w trakcie aktywności fizycznej.
-
Siedzenie osłabia mięśnie i sprzyja występowaniu dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Jeszcze gorzej, jeśli przyjmujemy złą postawę ciała, siedzimy zgarbieni lub pochyleni w jedną ze stron, bądź nadmiernie wysuwamy głowę do przodu.
-
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów, w tym raka okrężnicy.
-
Wzrasta też ryzyko otyłości, chorób serca, cukrzycy i miażdżycy. Ponadto powolny przepływ krwi w kończynach dolnych może spowodować powstawanie niebezpiecznych skrzepów.
-
Aktywność fizyczna pozwala wzmacniać nie tylko mięśnie, ale też kości. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, ryzyko osteoporozywzrasta.
Czytaj też:
7 najlepszych (i zdrowych) metod na poprawę trawienia