Każdy z nas zostaje wystawiony na ciężkie próby. Śmierć bliskiej osoby, utrata pracy lub zakończenie związku to trudne doświadczenia, które spotykają nas w życiu. Normalne jest poczucie smutku lub żalu, które rozwija się w odpowiedzi na takie sytuacje. Osoby, które doświadczają takich sytuacji i zdarzeń, mają prawo odczuwać smutek czy przygnębienie. Może brakować im chęci do życia. Ale bycie smutnym to nie to samo, co depresja. Proces żałoby jest naturalny i unikalny dla każdej osoby i ma pewne cechy depresji. To samo dotyczy trudnej sytuacji życiowej czy finansowej, a także rozpadu związku czy zdrady. Zdarzenia te mogą powodować intensywny smutek i wycofanie się ze zwykłych czynności.
Czynnikiem ryzyka jest coś, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania lub choroby. Jednak depresja może wystąpić niezależnie od braku potencjalnego ryzyka. Jednak im więcej czynników ryzyka występuje u danej osoby, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.
Depresja – co ją powoduje?
Nie ma jednej przyczyny depresji. Ryzyko depresji może być związane z kombinacją czynników genetycznych, fizycznych, psychicznych i środowiskowych. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
-
biochemia mózgu (różnice w niektórych związkach chemicznych w mózgu mogą przyczyniać się do objawów depresji),
-
historia depresji w rodzinie,
-
historia innych zaburzeń (lęk, zespół stresu pourazowego),
-
stresujące, traumatyczne wydarzenia (nadużycia, kwestie finansowe, śmierć bliskiej osoby, przemoc, znęcanie),
-
zmiany hormonalne (cykle menstruacyjne, ciąża),
-
niektóre leki (środki nasenne, leki na ciśnienie krwi).
Ludzie z niskim poczuciem własnej wartości, którzy są łatwo przytłoczeni stresem, lub którzy są na ogół pesymistami, mogą być bardziej podatni na rozwój depresji.
Na występowanie depresji może też mieć wpływ pora roku i brak słońca. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na mniejszą ilość światła w zimie. Sezonowe zaburzenie afektywne to rodzaj depresji spowodowanej brakiem naturalnego światła słonecznego.
Nie bez powodu wyróżnia się różne rodzaje depresji jak np. wyżej wspomniane sezonowe zaburzenie afektywne. Czym innym jest więc depresja poporodowa, w wyniku której matka nie potrafi nawiązać więzi z dzieckiem czy depresja sytuacyjna, która jest wyzwalana przez zdarzenie, które zmienia życie. Może to być wszystko, od utraty pracy do śmierci członka najbliższej rodziny.
Czytaj też:
Oswoić depresję