Afty to małe, bolesne wrzody w jamie ustnej. Mogą występować na języku i na wewnętrznych stronach policzków, warg i gardła. Zazwyczaj mają biały, szary lub żółty kolor z czerwoną obwódką. Afty należą do najczęstszych rodzajów zmian w jamie ustnej, dotykając około 20 proc. ludzi. Częściej dotykają kobiety, niż mężczyzn. Afty nie są zakaźne i dzielą się na trzy typy:
- Drobne rany mierzące od 3 do 10 milimetrów są najczęstszym rodzajem aft. Zmiany trwają od 10 do 14 dni i leczą się bez blizn.
- Duże rany, większe i głębsze o nieregularnym obramowaniu i średnicy większej niż 10 mm. Poważne mogą się goić od kilku tygodni do kilku miesięcy, po wyleczeniu mogą pozostawić bliznę.
- Opryszczkowe owrzodzenia charakteryzują się dużymi grupami owrzodzeń. Są to małe wrzody (2-3 mm), ale może występować nawet 100 owrzodzeń jednocześnie. Mają tendencję do gojenia się bez blizn.
Co powoduje afty?
Przyczyna większości ran nie jest dobrze poznana, a wiele czynników może powodować powstawanie owrzodzeń. Niektóre możliwe to:
- Uraz jamy ustnej spowodowany energicznym myciem zębów, pracami dentystycznymi, aparatami ortodontycznymi lub wypadkiem sportowym.
- Kwaśne pokarmy, w tym owoce cytrusowe.
- Wrażliwość na żywność lub alergie (od żywności o wysokiej kwasowości do czekolady i kawy).
- Dieta o niskiej zawartości witamin B12, cynku, kwasu foliowego lub żelaza.
- Pasta do zębów zawierająca laurylosiarczan sodu.
- Alergia na niektóre bakterie w jamie ustnej.
- Hormony.
- Stres emocjonalny.
- Palenie.
- Choroby przewodu pokarmowego, takie jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna.
- Zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy lub choroba Behçeta.
- Inne osłabienie układu odpornościowego, takie jak przeziębienie lub grypa, HIV / AIDS lub przeszczep narządu.
- Rak jamy ustnej.
- Niektóre leki.
Czy afty są tym samym co opryszczka?
Nie, afty to nie to samo, co pęcherze gorączkowe (opryszczka). Afty występują w jamie ustnej i nie są zakaźne. Opryszczki są wywołane przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV), występują one głównie w ustach i na zewnątrz jamy ustnej, i są zaraźliwe.
Czytaj też:
Opryszczka to nie dramat – i zaraz dowiesz się, dlaczego