Jelitowe przeczucia. Co właściwie oznacza „przeczucie”?
Czy kiedykolwiek doświadczyłeś niepokoju związanego z jakąś sytuacją? Nagle poczułeś podejrzliwość wobec kogoś, kogo właśnie poznałeś? Nie możesz logicznie wytłumaczyć swoich uczuć, ale wiesz, że coś jest nie tak.
A może przypływ afirmacji lub spokoju zalewa cię po trudnej decyzji, i przekonuje cię, że postępujesz właściwie.
Odczucia jelitowe mogą wywoływać szereg wrażeń. Niektóre nie różnią się od fizycznych odczuć związanych z lękiem. Inne, bardziej pozytywne wrażenia mogą wydawać się potwierdzającymi twój wybór.
Niektórzy ludzie opisują przeczucia jako cichy wewnętrzny głos, ale często „słyszysz”, jak żołądek mówi do ciebie w inny sposób.
Oznaki „przeczucia”
- nagły przebłysk w umyśle, olśnienie
- napięcie w twoim ciele
- gęsia skórka lub kłucie
- „motyle” w żołądku lub nudności
- uczucie chlupania w żołądku
- spocone dłonie lub stopy
- myśli, które powracają w związku z określoną osobą lub sytuacją
- poczucie spokoju, bezpieczeństwa lub szczęścia (po podjęciu decyzji).
Te uczucia pojawiają się nagle, chociaż nie zawsze są silne. Możesz ich doświadczyć w postaci „cichego głosu” lub leciutkiego uczucia niepokoju, ale mogą one też tak silne, że nie będziesz mógł ich zignorować.
Jeśli wydaje ci się, że mózg zachęca cię do zwrócenia uwagi na te uczucia, być może będziesz mógł szybko ustalić ich przyczynę.
Skąd pochodzą przeczucia?
Chociaż często wydaje się, że przeczucia pojawiają się znikąd, nie są przypadkowe.
Połączenie jelitowo-mózgowe umożliwia rejestrowanie doświadczeń emocjonalnych jako dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Kiedy czujesz niepokój, strach lub pewność, że coś jest nie tak, możesz odczuwać skurcze żołądka, ból lub nudności.
Eksperci przedstawili kilka potencjalnych wyjaśnień tych uczuć.
Normalne procesy mózgowe
Badania łączą przebłyski intuicji z pewnymi procesami mózgowymi, takimi jak ocena i dekodowanie emocjonalnych i innych niewerbalnych wskazówek.
W trakcie dnia mózg zbiera i przetwarza dane sensoryczne z otoczenia. Jesteś doskonale świadomy niektórych z tych informacji. Na przykład, jeśli zauważysz dwie osoby krzyczące i przepychające się przed sklepem, prawdopodobnie przejdziesz przez ulicę. Ale nie powiedziałbyś, że twoje jelito kazało ci się przenieść, ponieważ podjąłeś uzasadnioną decyzję na podstawie dostępnych informacji.
Twój mózg wykonuje te procesy automatycznie, aby pomóc ci przygotować się na każdą sytuację, która może się pojawić. Ponieważ procesy te działają „w tle”, nie zawsze możesz zdawać sobie sprawę z tego, co obserwujesz lub co to znaczy. A jeśli nagle poczujesz silną potrzebę przejścia na drugą stronę ulicy? Nie ma oczywistego powodu, dla którego występuje ten impuls, ale nie możesz go zignorować.
Kilka sekund po przejściu z budynku, obok którego szedłbyś, gdybyś nie przeszedł na drugą stronę, spada szyld. Patrzysz z niedowierzaniem, serce bije mocniej. Skąd wiedziałeś, że to się stanie?
Ten przebłysk intuicji prawdopodobnie nie odnosi się do żadnego mistycznego szóstego zmysłu. Bardziej prawdopodobne jest, że spacerując, dokonałeś nieświadomych obserwacji. Może jeden róg szyldu zwisał luźno, falując na wietrze i uderzając o budynek. Być może inni piesi to zauważyli i zeszli z drogi, a ty podążyłeś za nimi, nie zdając sobie z tego sprawy.
Prognozy oparte na doświadczeniu
Możesz także myśleć o przeczuciach jako o rodzaju przewidywania opartego na doświadczeniach. Nawet wspomnienia, których w pełni nie pamiętasz, lub informacje, których nie jesteś świadom, mogą cię gdzieś zaprowadzić. W badaniu z 2016 roku, w którym próbowano dokonać pomiarów intuicji, sprawdzono ten pomysł.
Badacze poprosili uczestników, aby spojrzeli na ekran z małymi ruchomymi kropkami i określili, czy kropki przesunęły się w prawą czy lewą stronę ekranu. W tym samym czasie badacze pokazali uczestnikom obrazy mające na celu wzbudzenie pozytywnych lub negatywnych emocji: szczeniaka, niemowlęcia, pistolet, węża. Te obrazy powiedziały im, w jaki sposób kropki poruszają się na ekranie.
Uczestnicy widzieli te obrazy tylko jednym okiem, ale nie wiedzieli, że je widzą. Oglądali kropki przez stereoskop lustrzany, urządzenie, które pozwoliło naukowcom zablokować te obrazy przed ich świadomością.
Kiedy uczestnicy „zobaczyli” te obrazy, ich decyzje stały się szybsze i dokładniejsze. Reakcje przewodnictwa skóry, które mierzą pobudzenie fizjologiczne, sugerują, że uczestnicy reagowali również fizycznie na obrazy, nawet jeśli nie zdawali sobie sprawy, na co patrzą.
Rozważmy inny przykład. Grupa znajomych zaprasza cię na obiad do popularnej restauracji. Coś ci mówi, żebyś nie jechał i odrzucasz zaproszenie. Kilka dni później słyszysz, że prawie każdy, kto poszedł, miał zatrucie pokarmowe. Wtedy przypominasz sobie krytykę restauracji, w której wskazano parę niehigienicznych praktyk przygotowywania posiłków.
Pójdźmy dalej. Piszesz z kimś za pośrednictwem aplikacji randkowej i spotykasz go po kilku tygodniach pisania. Wszystko zaczyna się dobrze, ale nagle czujesz się nieswojo, chociaż nie możesz powiedzieć dlaczego. W końcu mówisz, że nie czujesz się dobrze i odchodzisz. Po powrocie do domu, próbując odgadnąć, co się stało, spoglądasz na profil tej osoby i wcześniejsze wiadomości. Niektóre informacje – ostatnie miejsce pracy, gdzie osoba chodziła do szkoły, jak zakończył się jej ostatni związek – są całkowicie sprzeczne z tym, co powiedziała na randce. W danej chwili nie wychwyciłeś tych kłamstw, ale sprawiły one, że szybko zakończyłeś spotkanie.
Logika czy przeczucie?
Przeczucia nie zastąpią twardych dowodów, ale nie zawsze możesz mieć do rozważenia fakty. Lub możesz mieć jakieś dane, ale niewystarczające. Być może próbujesz wybrać między dwiema ofertami pracy, które na papierze wydają się całkiem podobne, lub decydujesz, czy wybrać się na drugą randkę z kimś, względem kogo nie odczuwasz entuzjazmu.
Twoje emocje mogą odgrywać ważną rolę w podejmowaniu decyzji, więc zaufaj im. Wybór, którego dokonasz, może bardziej współgrać z twoim poczuciem własnej wartości.
Czytaj też:
Spacer po jedzeniu - czy jest dobry dla zdrowia? Spacer przed czy po obiedzie?Czytaj też:
Czy można pić alkohol przed szczepieniem na COVID i po nim? Nowe badaniaCzytaj też:
Czy witamina D zapobiega powstawaniu nowotworów? Nowe badania