- Czym są zioła szwedzkie?
- Właściwości ziół szwedzkich
- Zioła szwedzkie na choroby układu pokarmowego
- Mieszanka ziół szwedzkich na choroby skóry
- Zioła szwedzkie na sen
- Na bóle pomogą zioła szwedzkie
- Zioła szwedzkie w walce z depresją
- Przeciwwskazania do stosowania ziół szwedzkich
- Jak zrobić nalewkę z ziół szwedzkich?
Zioła szwedzkie nazywane są ziołami Marii Treben. To lecznicza mieszanka, z której przyrządza się napary oraz nalewki. Pomagają one na bóle głowy, bóle żołądka i niestrawność, a także na choroby skóry.
Czym są zioła szwedzkie?
W XVII wieku szwedzki lekarz Klaus Samst skomponował mieszankę 11 ziół, które miały stać się remedium na różne schorzenia. Zioła szwedzkie wróciły do łask niemal 400 lat później, w latach 70. XX wieku za sprawą Marii Treben.
W ich skład wchodzą:
-
aloes,
- piołun,
- kamfora,
- mirra,
- szafran,
-
rabarbar,
- senes,
- kurkuma,
- drakiew,
- dziewięćsił,
- arcydzięgiel.
Właściwości ziół szwedzkich
Zioła szwedzkie mają wiele właściwości zdrowotnych. Leczą stany zapalne, działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, odkażająco. Niszczą chorobotwórcze drobnoustroje, poprawiają trawienie, leczą niestrawność, wzdęcia, wrzody i inne problemy trawienne. Można z nich przyrządzać napary, nalewki, okłady, płukanki i stosować je zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Zioła szwedzkie na choroby układu pokarmowego
Mieszankę ziół wykorzystuje się głównie do leczenia wszelkich schorzeń układu pokarmowego. Nalewka wspomaga pracę wątroby, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, wspomaga produkcję żółci i oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji.
Pomaga wyleczyć najczęstsze problemy żołądkowe, zgagę, niestrawność, wzdęcia. Poprawia trawienie, niszczy bakterie i drobnoustroje, wspomaga leczenie wrzodów.
Mieszanka ziół szwedzkich na choroby skóry
Zioła szwedzkie wykorzystuje się także do przygotowywania naparów i okładów na choroby skóry. Ze względu na ich ściągające, odkażające i antybakteryjne działanie, pomagają na trądzik, egzemy, stany zapalne, wysypki, pokrzywkę.
Mogą wspomóc regenerację skóry i tkanek w przypadku oparzeń, odmrożeń, ran czy skaleczeń. Poleca się je także na afty i hemoroidy.
Zioła szwedzkie na sen
Mieszanka ziół wykazuje również działanie uspokajające i wyciszające, dlatego poleca się ją osobom, które mają problemy z zasypianiem czy bezsennością. Aby skorzystać z ich dobroczynnego działania, można mieszanką ziół skropić poduszkę lub ściereczkę, którą położymy sobie na klatce piersiowej.
Na bóle pomogą zioła szwedzkie
Zioła wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego poleca się je na bóle głowy i migreny. Wystarczy posmarować nimi czoło lub zmoczyć ręcznik w naparze ziołowym. Taki okład przykładamy do głowy i odpoczywamy z nim w zacisznym i chłodnym miejscu. Zioła powinny przynieść ulgę w bólu i pomóc zwalczyć migrenę.
Zioła szwedzkie w walce z depresją
Karl Samst twierdził, że zioła szwedzkie wspomagają pracę układu nerwowego, dlatego są skuteczne w leczeniu depresji, zaburzeń nastroju, koncentracji i pamięci. Aby pomogły, należy włączyć je na stałe do swojej diety i stosować je codziennie.
Przeciwwskazania do stosowania ziół szwedzkich
Nie wszyscy mogą skorzystać z dobroczynnego działania ziół szwedzkich. Alergicy, chorzy na marskość wątroby, niewydolność jelit, nie powinni stosować żadnych ziołowych mieszanek.
Ostrożność muszą zachować również kobiety w ciąży, które każdy naturalny lek muszą skonsultować ze swoim ginekologiem prowadzącym ciążę. Ziół nie podaje się również małym dzieciom.
Jak zrobić nalewkę z ziół szwedzkich?
Nalewkę z ziół szwedzkich możemy kupić w sklepie ekologicznym lub aptece. Można ją również przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując gotową mieszankę ziołową.
Jedną torebkę ziół szwedzkich zalewamy 1 litrem wódki. Odstawiamy je w słoneczne miejsce na 20 dni. Po tym czasie przecedzamy, przelewamy do buteleczek i chowamy w chłodnym miejscu. Nalewkę można wykorzystywać w razie potrzeby przez kilka miesięcy.
Jeśli nie chcemy stosować alkoholu, w razie konieczności zaparzajmy napar z ziół. Wystarczy 1 łyżeczkę mieszanki zalać wrzątkiem i wypić po przestudzeniu.
Czytaj też:
Majeranek na trawienie, katar i kaszel. Poznaj właściwości ziołaCzytaj też:
Mącznica lekarska na infekcje pęcherza. Właściwości leczniczeCzytaj też:
Krwawnik pospolity – wspomaga żołądek i leczy bolesne miesiączki