Silne wiatry, zmiana ciśnienia, wyż lub niż – są różne przyczyny bólu głowy. Tym, co je łączy, jest duża zmiana warunków pogodowych, co wywołuje reakcję układu neurologicznego u meteopatów. Jak sobie poradzić z bólem głowy spowodowanym zmianą pogody?
Dlaczego głowa boli na zmianę pogody?
Ból głowy na zmianę pogody najczęściej jest spowodowany wahaniami ciśnienia atmosferycznego. Wywołuje to zmiany w funkcjonowaniu układu neurologicznego, zwiększa ilość śluzu w zatokach oraz przyczynia się do zmian w uchu wewnętrznym, co powoduje ból głowy.
W takiej sytuacji mogą wystąpić bóle pulsacyjne, zawroty głowy, kołatanie serca. Mogą odczuwać również senność i brak energii. Zazwyczaj objawy ustępują po przejściu frontu atmosferycznego, ale zdarza się i tak, że towarzyszą nam wiele dni.
Jak sobie poradzić z ciśnieniowym bólem głowy?
Ciśnieniowy ból głowy może być bardzo silny. Zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową czy filiżankę kawy, warto wypróbować najpierw domowe sposoby. Jakie?
1. Wypij dużą ilość wody
Ból głowy często jest spowodowany odwodnieniem. Jeśli chcesz zwalczyć dolegliwości bólowe, sięgnij po prostu po wodę. Warto wypić jej sporą ilość w krótkim odstępie czasu, ponieważ może to złagodzić ból. Kobiety w ciąży niekiedy zwalczają w ten sposób migrenę, pijąc 2 litry wody i przeczekując ból. Często okazuje się, że sposób ten jest skuteczny i że nie trzeba wspomagać się środkami farmaceutycznymi.
2. Zrób zimne okłady na czoło
Migrenowe czy ciśnieniowe bóle głowy łagodzą również chłodne okłady. Warto położyć się w zacienionym pomieszczeniu, wyłączyć radio i inne urządzenia elektroniczne, i zwyczajnie odpocząć. Chłodny okład na czole zwęża naczynia i może złagodzić ból.
3. Wymocz nogi w zimnej wodzie
Niektórzy zalecają, by w czasie bólu głowy spowodowanego zmianą pogody, wymoczyć nogi w chłodnej wodzie. Powoduje to ochłodzenie krwi, która ze stóp jest rozprowadzana po całym organizmie. Naczynia zwężają się, co może przyczynić się do złagodzenia dolegliwości bólowych.
4. Wymasuj głowę olejkiem
Na ból głowy warto sięgnąć po olejki, które mogą złagodzić dolegliwości i poprawić samopoczucie. Poleca się zwłaszcza olejek eukaliptusowy o przyjemnym zapachu, który rozluźnia i działa rozgrzewająco. Warto rozpuścić go w innym olejku bazowym i wykorzystać do aromaterapii. Można również wykorzystać go do masażu głowy.
Czytaj też:
Cierpisz na migrenę? Uważaj, zabraknie wkrótce tego leku
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.