Badanie DINO.PL (Diagnoza, Interwencja, Nadciśnienie, Otyłość) przeprowadzał w 2021 roku Instytut Matki i Dziecka, a objęto nim ponad 2200 ośmiolatków z ponad stu szkół z całej Polski oraz 865 rodziców, którzy wypełniali ankiety dotyczące zachowań zdrowotnych ich dzieci.
Wyniki pokazały, że pierwszy okres pandemii miał na nie bardzo niekorzystny wpływ. Już przed pandemią nadwaga i otyłość to był duży problem u dzieci, a COVID-19, lockdowny, zamknięcie szkół i nauka zdalna jeszcze bardziej pogorszyły tę sytuację.
Epidemia otyłości w pandemii COVID
– W 2021 roku przeprowadziliśmy badanie w tej samej grupie wiekowej, co w latach 2016 i 2018, i taką samą metodologią. Dlatego widać różnicę i, niestety, narastającą częstość nadwagi i otyłości zarówno u dziewcząt, jak chłopców. Niepokoi wzrost występowania nadwagi w tej grupie wiekowej aż o 5 procent. Obecnie już co piąty ośmioletni chłopiec ma otyłość – mówiła prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka, podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia.
Tłumaczyła, że w tym wieku stosunek obwodu talii do wysokości dziecka powinien być poniżej połowy, tymczasem prawie 25 proc. ośmioletnich chłopców i 20 proc. dziewcząt ma już ten wskaźnik nieprawidłowy.