-
Jak przygotować się do badania pod kątem obecności koronawirusa w organizmie?
Coraz częściej decydujemy się na badanie pod kątem koronawirusa lub z różnych przyczyn zostajemy na nie skierowani. Jak się do niego przygotować?
Fakty o koronawirusieKoronawirusPacjent z koronawirusemProfilaktyka i leczenie -
45 proc. wszystkich aborcji na świecie jest niebezpiecznych. Co to oznacza dla kobiet?
Aborcja to bezpieczny zabieg, jeśli przeprowadza się ją metodą zalecaną przez WHO odpowiednią do czasu trwania ciąży, a osoba dokonująca aborcji posiada niezbędną wiedzę medyczną. Przy wykonywaniu bezpiecznych aborcji najważniejszy jest:...
CiążaZabiegiBadaniaRozwój dziecka -
Pracujesz na nocki? Twoje zdrowie na tym ucierpi
Naukowcy z University of Missouri School of Medicine odkryli potencjalną przyczynę zmian metabolicznych podczas pracy na nocną zmianę, które powodują zamieszanie między komórkami w organizmie a centralnym zegarem w mózgu.
ChorobyBadania -
Jak wykonać test na koronawirusa? Czy można zrobić go w domu?
Jak wykonać test na koronawirusa? Jakie są rodzaje testów w kierunku COVID-19? Te pytania zadaje coraz więcej osób. Warto także wiedzieć, jak przygotować się do testu.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyBadania Wideo -
Czas na spacer! Obalamy popularne mity na temat chodzenia
Jesień w pełni – kolorowe liście, ostre słońce i chłodniejsza pogoda to idealne warunki do spacerowania. Jednak wokół tej aktywności krążą pewne mity. Obalmy je!
Profilaktyka i leczenie -
Czy znasz tych 9 faktów na temat udarów mózgu?
Udar jest spowodowany zablokowaniem naczynia krwionośnego lub krwawieniem w mózgu. Objawy udaru obejmują nagły silny ból głowy, osłabienie, drętwienie, problemy ze wzrokiem, dezorientację, trudności w chodzeniu lub mówieniu, zawroty...
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Naukowcy na tropie terapii leczenia otyłości. Pomoże witamina A
Naukowcy właśnie opracowują metodę, która pozwoli zamienić białą tkankę tłuszczową w brązową. A pomoże im w badaniach witamina A.
ChorobyBadania -
Aborcja eugeniczna zakazana. Polska z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją. Polska, jak wskazują dane ekspertów, ma się najgorzej w Europie pod względem dopuszczalności antykoncepcji.
CiążaChorobyBadaniaStrefa PacjentaCiąża i dziecko -
Kiedy teleporada nie wystarczy i możesz żądać osobistej wizyty lekarskiej?
Adwokat Piotr Kaszewiak wyjaśnił na swoim profilu na Facebooku, kiedy pacjent może oczekiwać do lekarza nie teleporady, a osobistej wizyty.
ChorobyBadaniaStrefa Pacjenta -
Szczepionka na grypę – co powinny wiedzieć o niej osoby w wieku 50 lat i starsze?
Chociaż coroczne szczepienie przeciw grypie zaleca się każdej osobie powyżej 6. miesiąca życia, jest ono szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Ta grupa jest narażona na wysokie ryzyko poważnych powikłań grypy, takich jak...
Profilaktyka i leczenieChoroby -
Co to jest dieta Hashimoto? Czy mogą stosować ją także zdrowe osoby?
Badania pokazują, że oprócz stosowania leków, modyfikacje diety i stylu życia mogą złagodzić objawy Hashimoto. Każda osoba z chorobą Hashimoto inaczej reaguje na leczenie, dlatego tak ważne jest zindywidualizowane podejście do tego...
ChorobyProfilaktyka i leczenieDiety -
Dodaj te produkty do herbaty, aby obniżyć ciśnienie krwi
Flawanole, występujące powszechnie w herbacie mają właściwości obniżające ciśnienie krwi. Te same substancje znajdują się w jagodach oraz jabłkach. Dodanie pokrojonych jabłek i jagód do herbaty da więc naturalną miksturę na nadciśnienie,...
BadaniaChorobyProduktyProfilaktyka i leczenie -
Naukowcy: odkryliśmy nowy organ w gardle człowieka
Po stuleciach badań, ogromnym postępie medycyny w XX wieku nadal okazuje się, że wiele przed człowiekiem do odkrycia. Holenderscy naukowcy właśnie to udowodnili.
ChorobyBadania Wideo -
Idziesz na szczepienie przeciwko grypie? Najpierw porządnie się wyśpij
Eksperci są zgodni – szczepienie przeciwko grypie w dobie pandemii koronawirusa jest szalenie ważne. Pytanie, czy wystarczy iść po prostu na szczepienie, by faktycznie być dobrze chronionym. Pewien naukowiec uważa, że o skuteczności...
ChorobyBadania -
Naukowcy: „Kobiety po 20. tygodniu ciąży powinny unikać NLPZ”
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wymaga od producentów leków NLPZ wprowadzenia na opakowaniach informacji o niebezpieczeństwie ich przyjmowania przez ciężarne.
ChorobyLeki -
Bezpieczeństwo w czasie pandemii? Dzieci biorą zły przykład z rodziców
Rozprzestrzenianie się COVID-19 na świecie nie traci na szybkości, ale wiele osób wciąż temu zaprzecza. Z dorosłych lekceważących zdrowie biorą przykład dzieci.
ChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusemProfilaktyka i leczenie -
Nawet jeśli masz ciężką chorobę płuc, możesz bezpiecznie nosić maskę
Maski na twarz mogą być niewygodne i kłopotliwe, ale nie są niebezpieczne – zgodnie z badaniami Annals of the American Thoracic Society. Dotyczy to również osób z przewlekłymi chorobami płuc.
BadaniaChorobyProfilaktyka i leczenieKoronawirus -
Jesień to idealna pora na spacer. Jak czerpać z niego najwięcej korzyści?
Jesienią nie trzeba rezygnować z aktywności. Warto wtedy wyjść na spacer! Ale jak sprawić, by przyniósł on najwięcej korzyści? Istnieje na to aż 9 sposobów.
Profilaktyka i leczenieOdchudzanie -
LOT wspiera walkę z rakiem piersi
Październik na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi. Kampanię Różowej wstążki, jak co roku, wspierają także Polskie Linie Lotnicze LOT,. W ramach akcji piloci oraz personel pokładowy przez cały miesiąc noszą w...
ChorobyBadania -
Jaka jest najlepsza pora na trening? To może zaskoczyć
Zasadniczo chodzisz na trening wtedy, kiedy masz czas. Niektórzy mają poranną rutynę, inni stawiają na wysiłek np. po pracy. Szukając odpowiedzi na to, kiedy najlepiej ćwiczyć, doszliśmy do ciekawych wyników.
OdchudzanieRozwój osobistyProfilaktyka i leczenie -
Prof. Piotr Rutkowski: brak nowoczesnych terapii w leczeniu adjuwantowym czerniaka
Uwagi do projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada 2020 roku.
ChorobyLeki