– Jak wynika z badania MultiSport Index 2018, 62 proc. Polaków deklaruje, że jest aktywnych fizycznie przynajmniej raz w miesiącu. To dużo, jednak musimy pamiętać o tym, że ponad 30 proc. społeczeństwa nie jest w ogóle aktywna, a to bardzo niepokojący wynik. Jeśli weźmiemy pod uwagę zalecenia WHO dotyczące codziennej aktywności fizycznej, nawet wspomniane wcześniej 62 proc. Polaków nie ćwiczy wystarczająco często. To ważne abyśmy nie tylko rozmawiali o aktywności, lecz także podejmowali konkretne działa mobilizujące do ruchu nasze społeczeństwo – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przy aktywności fizycznej stosowanie zasady 3 x 30 x 130, czyli aktywność minimum trzy razy w tygodniu po 30 minut z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę. jedynie 30 proc. Polaków ćwiczy w ten sposób, większość wciąż nie potrafi właściwie gospodarować swoim czasem i możliwościami własnego organizmu.
Co ciekawe, najwięcej osób (7 milionów) uprawia sport rekreacyjnie i są to osoby po 40. roku życiu. Kolejną grupę stanowią osoby, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów lub utrzymaniu aktualnej masy ciała. W trzeciej znajdują się osoby, które uprawiają sport dla rywalizacji i zabawy. Najmniejszy odsetek stanowią ludzie, którzy uprawiają sport wyczynowo lub zawodowo.
Nasz aktywność fizyczna jest też uzależniona od zasobności portfela. – Wiąże się to z dostępnością różnych zajęć sportowych, ale nie powinna być to wymówka, dlatego że równie dobrze możemy po prostu założyć buty na nogi i ruszyć w trasę. Bieganie i jogging to sporty dostępne dla wszystkich. Poza tym jest bardzo dużo otwartych treningów, ludzie mają w tej chwili ogromne możliwości, żeby wziąć udział w zajęciach z trenerem – przekonuje Julita Kotecka-Nerek, aktywna biegaczka, trenerka personalna oraz fizjoterapeutka.