Czujesz ból, kiedy wstajesz z krzesła lub wchodzisz po schodach? To może być choroba zwyrodnieniowa stawów. Jeśli tak, to najlepszym sposobem na tę chorobę, jest ruch.
Jak aktywność wpływa na bolące stawy?
„Chociaż ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów nasila się wraz z aktywnością i zmniejsza podczas odpczynku, to ćwiczenia nadal najbardziej opłacalnym sposobem leczenia” – powiedziała cytowana przez seriws MedicalXpress, prof. Kathryn Dao, reumatolożka z UT Southwestern Medical Center w Dallas.
Specjalistka podkreśliła, że badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc budować chrząstkę, wzmacniają mięśnie, poprawiają funkcjonowanie stawów i stan kości. "Pacjenci, którzy ćwiczą, mają również lepszą równowagę i są mniej narażeni na upadki" – dodała.
Otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób stawów
Stany zapalne stawów nasilają się wraz z wiekiem, ale mogą rozwijać się wcześniej za sprawą urazów lub operacji. Stawy mogą też reagować bólem na powtarzający się czynnik stresowy, związany z uprawianiem określonego sportu czy wykonywaniem określonej pracy. Kolejnym, ważnym czynnikiem ryzyka, jest otyłość.
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób zalecają regularne ćwiczenia i utrzymywanie zdrowej wagi, aby zapobiegać lub kontrolować objawy zapalenia stawów. Jeśli jednak dopiero zaczynasz ćwiczyć, zacznij spokojnie i stopniowo zwiększaj intensywność ćwiczeń. Jak wskazała prof. Dao, dobrym celem jest 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności.
Czytaj też:
Ten uciążliwy chwast leczy podagrę, wspiera wątrobę i... pasuje do sałatek. Jak wykorzystać podagrycznik?Czytaj też:
Czujesz świąd skóry między palcami u stóp? To może być objaw poważnej choroby