-
Smartfon lepszy niż alkomat? Już niebawem twój telefon powie ci, że wypiłeś za dużo
Według nowego badania opublikowanego w Journal of Studies on Alcohol and Drugs, twój smartfon może określić, kiedy wypiłeś zbyt dużo, wykrywając zmiany w sposobie chodzenia.
Choroby -
Badanie nosa i gardła ujawnia, dlaczego osoby z COVID-19 mogą tracić węch
Naukowcy badający tkankę usuniętą z nosa pacjentów podczas operacji sądzą, że mogli odkryć przyczynę, dla której tak wiele osób z COVID-19 traci węch, nawet jeśli nie mają innych objawów.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
ABM: Dzieci z białaczką limfoblastyczną z szansą na wyleczenie
Rocznie w Polsce na nowotwory choruje ponad 1100 dzieci. Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym w tej grupie. Dzięki finansowaniu Agencji Badań Medycznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi...
ChorobyLekiZdrowie dziecka -
Przyczyna niepłodności najczęściej leży po stronie kobiet? Bzdura!
To MIT! Statystyki Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii wskazują, że niemal w połowie przypadków, źródeł problemu niepłodności należy poszukiwać po stronie mężczyzn, m.in. w jakości ich nasienia.
SeksChoroby -
Na tym zdjęciu jest 5 kleszczy. Widzisz je?
Kto nigdy nie widział na żywo kleszcza, może nie zdawać sobie sprawy, jakie rozmiary mają te potencjalnie niebezpieczne pajęczaki. Czasem są tak małe, że trudno dostrzec je gołym okiem.
Choroby -
Promieniowanie stosowane w leczeniu raka u dzieci może mieć trwały wpływ na serce i zdrowie metaboliczne
Dorośli, którzy przeżyli raka brzucha i miednicy w dzieciństwie oraz byli leczeni radioterapią, doświadczyli nieprawidłowości w budowie ciała i mieli gorszy stan kardiometaboliczny w porównaniu z populacją ogólną.
ChorobyLekiZdrowie dzieckaRozwój dziecka -
Kobiety, które palą, rzadziej zgłaszają się na badania przesiewowe w kierunku raka
Palenie jest silnie powiązane z mniejszym korzystaniem z usług badań przesiewowych w kierunku raka przez kobiety i bardziej zaawansowaną chorobą po zdiagnozowaniu raka, ujawniają badania opublikowane w internetowym czasopiśmie BMJ Open.
ChorobyAlicja Kowalczyk -
Jakie są skutki rasizmu dla zdrowia fizycznego i psychicznego?
Rasizm, czyli dyskryminacja ze względu na rasę lub pochodzenie etniczne, może być kluczowym czynnikiem w powstawaniu problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Istnieje wiele badań sugerujących, że stres związany z doświadczaniem...
Zaburzenia psychiczneRozwój osobisty -
Zidentyfikowano 568 genów, które mogą wywołać raka
Guz może wykazywać od setek do tysięcy mutacji, ale tylko kilka z nich ma kluczowe znaczenie dla jego rakotwórczości. Te kluczowe mutacje wpływają na funkcję genów powodujących raka. Znalezienie genów, które niosą ze sobą mutacje...
Choroby -
Związek z łupin nerkowca leczy uszkodzone nerwy. Nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane
W eksperymentach laboratoryjnych związek chemiczny znajdujący się w łupinie orzecha nerkowca sprzyja naprawie mieliny – donosi zespół z Vanderbilt University Medical Center w Proceedings of the National Academy of Sciences.
Choroby -
Przeszczep mikrobioty jelitowej pomoże w leczeniu popularnej dolegliwości
Jednym z problemów osób z zespołem jelita drażliwego są uciążliwe wzdęcia. Naukowcy dowodzą, że w łagodzeniu wzdęć może mieć zastosowanie przeszczep mikrobioty jelitowej.
ChorobyMikołaj Kamiński -
Coraz częstsze uszkodzenia wątroby przez COVID-19. Statystyki z USA porażają
W porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi w Chinach nowe badanie wykazało wyższe wskaźniki nieprawidłowych wyników testów wątrobowych wśród pacjentów leczonych w szpitalach w Stanach Zjednoczonych.
Fakty o koronawirusieChorobyKoronawirus -
Znane mity na temat potu. Też wydawało ci się, że to prawda?
Czy nam się to podoba, czy nie, wszyscy się pocimy. To całkowicie naturalne – i zdrowe – zjawisko, które zapewnia nam chłód, gdy wzrasta temperatura. Wciąż jest wielu ludzi, którzy nie rozumieją zjawiska potu, w tym dlaczego się pocimy,...
Odchudzanie -
Jesteś kobietą po menopauzie? Koniecznie zbadaj wątrobę, nawet jeśli nie pijesz
Artykuł przeglądowy autorstwa naukowca z Translational Genomics Research Institute (TGen), filii City of Hope, sugeruje, że po menopauzie kobiety są bardziej narażone na rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). To przewlekła...
Choroby -
Naukowcy: Stosowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej bardzo się opłaca
Czerniak jest groźnym nowotworem skóry, który wykryty w zaawansowanym stadium w większości przypadków okazuje się śmiertelny. Kontrola nietypowo wyglądających zmian skórnych jest niewystarczająca. Naukowcy podkreślają, by stosować...
ChorobyMikołaj Kamiński -
Ten powszechny nawyk zmniejsza skuteczność leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Przewlekła obturacyjna choroba płuc w jest głównie spowodowana paleniem papierosów. Co więcej, palenie papierosów znacznie ogranicza skuteczność leczenia tej choroby.
ChorobyLekiMikołaj Kamiński -
Masz w domu kota? Zaskakujący związek między COVID-19 a toksoplazmozą
Koronawirus wolniej rozprzestrzenia się w społeczeństwach, w których więcej ludzi choruje na toksoplazmozę - wynika z analiz grupy badaczy, w tym z Polski. Najprawdopodobniej jednak to nie toksoplazmoza chroni przed wirusem, lecz obie...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Masz takie ciśnienie? Musisz na siebie uważać
Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci w wyniku zawału lub udaru. Jaki wynik jest już uznawany za niebezpieczny? Ważniejsze jest ciśnienie skurczowe czy rozkurczowe?
ChorobyZabiegi -
Niesamowity gest wielkiego kompozytora. Jako ochotnik testował szczepionkę na COVID-19
Jeden z największych kompozytorów wszech czasów – Andrew Lloyd Webber – wziął udział w testach szczepionki na COVID-19. Motywacja do podjęcia tej czynności wyciska łzy z oczu, nie mniej niż musicale artysty.
KoronawirusLeki -
Czy psychopaci wolą działać w nocy?
Istnieje powszechne przypuszczenie, że źli ludzie działają zawsze pod płaszczem ciemności. Zakładamy, że podobnie jak w królestwie zwierząt, drapieżniki wolą polować nocą.
Zaburzenia psychiczneRozwój osobisty -
Wykrywa koronawirusa w mniej niż sekundę. Superszybki test opracowany w Izraelu
Wykrywa zakażenie koronawirusem w niespełna sekundę. Izraelscy lekarze opracowali superszybki test na SARS-CoV-2 – poinformował w czwartek Sheba Medical Center, największy ośrodek medyczny w Izraelu.