Nowe badanie sugeruje, że migrena, najczęstsze zaburzenie neurologiczne niezależnie od wieku jest ważnym czynnikiem ryzyka otępienia, zwłaszcza choroby Alzheimera. Jest to piąta przyczyna śmierci osób w wieku 65 lat lub starszych. Obecnie nie ma na nią lekarstwa. Zdaniem naukowców badania mogą pomóc ekspertom lepiej przewidzieć, kto jest zagrożony tą chorobą.
Czytaj też:
Chcesz być zdrowy? Zadbaj o relacje z innymi. Oto umiejętności, których potrzebujesz
Migrena a ryzyko demencji
Naukowcy zapytali 679 seniorów bez problemów poznawczych o ich historię migren. Ponad połowę badanych stanowiły kobiety średnio w wieku 76 lat. Po 5 latach naukowcy odkryli, że u 51 z nich rozwinęła się demencja. Kiedy wzięto pod uwagę takie czynniki, jak wykształcenie i wiek, osoby z chorobą Alzheimera okazywały się ponad czterokrotnie częściej doświadczać ataków migreny.
Dr Rebecca Edelmayer, dyrektor ds. Badań naukowych w Alzheimer Association twierdzi, że wciąż potrzebne są badania kliniczne, aby sprawdzić, czy leczenie migreny może zmniejszyć ryzyko demencji. Ponadto wskazuje, że jednym z powodów powiązania migreny z demencją jest to, że ataki migreny mogą wpływać na decyzje dotyczące stylu życia, takie jak brak aktywności lub zdrowa dieta, które zwiększają ryzyko demencji.
Czytaj też:
Czy pikantne jedzenie zwiększa ryzyko demencji?
Czynniki ryzyka
Główna autorka badania mówi, że przeprowadziła kiedyś inne badanie pod tym kątem. Nie znalazła w nim związku między migreną a inną postacią demencji zwaną demencją naczyniową. Sugeruje to, że ataki migreny nie powodują utraty pamięci poprzez ograniczenie przepływu krwi do mózgu, ale przez inny mechanizm.
Dr Gayatri Devi, neurolog ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku wyjaśnia tę sprawę. Choroba Alzheimera jest spowodowana utratą komórek mózgowych z powodu odkładania się białek i blaszek miażdżycowych, podczas gdy otępienie naczyniowe jest spowodowane utratą komórek mózgowych z powodu utraty przepływu krwi do obszarów mózgu. Wielu pacjentów ma zarówno chorobę Alzheimera, jak i otępienie naczyniowe, które nazywa się otępieniem mieszanym.
Wcześniejsze wykrycie – wcześniejsza diagnoza
Celem badania było dostarczenie swoistych środków pomocy dla lekarzy, by lepiej mogli diagnozować osoby z wysokim ryzykiem otępienia, aby pomóc im wcześnie rozpocząć leczenie, albo – co byłoby najlepszym rozwiązaniem – rozpocząć działania zapobiegawcze w celu obniżenia ryzyka. Wczesna diagnoza jest kluczową częścią leczenia choroby Alzheimera.
Ponadto uzyskanie dokładnej diagnozy może udzielić pacjentowi informacji, czy objawy, które odczuwa są spowodowane chorobą Alzheimera, czy inną przyczyną. Niektóre z tych przyczyn są jak najbardziej odwracalne, w tym depresja lub bezdech senny.