Naukowcy odkryli, że istnieją pewne obszary, w których związek między dietą a zdrowiem psychicznym jest widoczny, na przykład zdolność diety wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej (dieta ketogeniczna) do pomocy dzieciom z padaczką oraz wpływ niedoboru witaminy B12 na zmęczenie, słabą pamięć i depresję. Odkryli również, że istnieją dowody na to, że dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa i oliwę z oliwek, wykazuje korzyści dla zdrowia psychicznego, takie jak ochrona przed depresją i lękami. Jednak w przypadku wielu produktów żywnościowych lub suplementów dowody są niejednoznaczne, jak na przykład w przypadku stosowania suplementów witaminy D lub żywności uważanej za związaną z ADHD lub autyzmem.
Czytaj też:
Jesteś na specjalnej diecie? Uważaj na swoje zdrowie psychiczne
Jak w praktyce wpływa dieta na nasz mózg?
Badanie potwierdza, że chociaż niektóre pokarmy mogą być związane ze stanem zdrowia psychicznego, niewiele wiemy jednak o tym, dlaczego to jedzenie powoduje taki efekt. Stwierdzono, że potrzeba powiązania skutków zdrowia psychicznego z możliwymi do udowodnienia przyczynami żywieniowymi powinna być głównym przedmiotem przyszłych badań w psychiatrii żywieniowej.
Istnieje ogólne przekonanie, że porady dietetyczne dotyczące zdrowia psychicznego opierają się na solidnych dowodach naukowych. Bardzo trudno jest udowodnić, że określone diety lub określone składniki wpływają na zdrowie psychiczne. Naukowcy potwierdzili, że niektóre pokarmy mają łatwo dające się udowodnić powiązania ze zdrowiem psychicznym, na przykład, że odżywianie w macicy i we wczesnym życiu poza łonem matki może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu w późniejszym życiu. Udowodnienie wpływu diety na zdrowie psychiczne w populacji ogólnej było trudniejsze.
Istnieją praktyczne trudności, które należy pokonać w testowaniu diet. Jedzenie nie jest lekiem, dlatego musi być testowane inaczej niż lek. Naukowcy mogą podać komuś pigułkę obojętną, tzw. placebo, aby sprawdzić, czy nastąpiła poprawa z powodu efektu placebo, ale nie można łatwo dać ludziom obojętnego pokarmu. Psychiatria żywieniowa to nowa dziedzina. Przesłanie opisywanego artykułu jest takie, że wpływ diety na zdrowie psychiczne faktycznie istnieje, ale musimy ostrożnie wyciągać wnioski na podstawie poznanych do tej pory dowodów. Naukowcy podkreślają, że potrzeba wykonać więcej badań nad długoterminowymi skutkami codziennej diety.
Czytaj też:
Czy stan zdrowia psychicznego da się poprawić suplementami?