W samej Ameryce Północnej utworzono w ciągu ostatniej dekady około 1400 portali randkowych. Wyłącznie w Wielkiej Brytanii 23 proc. użytkowników Internetu spotkało się z kimś poznanym online, a 6 proc. małżeństw poznało się przez Internet.
Internetowe oszustwa randkowe
Podczas gdy technologie komunikacyjne zrewolucjonizowały i kontynuują rewolucję, z jednej strony są sposobem interakcji i budowanie emocjonalnego przywiązania, z drugiej strony branża randkowa stworzyła nowe formy patologii i przestępczości. Internetowe oszustwa romantyczne są nowoczesną formą oszustw, które rozprzestrzeniły się w zachodnich społeczeństwach wraz z rozwojem mediów społecznościowych. Poprzez fikcyjny profil internetowy, oszust nawiązuje romantyczną relację z ofiarą przez 6-8 miesięcy, budując głęboką więź emocjonalną, w celu wyłudzenia zasobów ekonomicznych przez manipulację.
Według badaczy istnieją dwa główne skutki bycia oszukanym: z jednej strony podwójna trauma utraty pieniędzy i związku, z drugiej wstyd ofiary po odkryciu oszustwa. 63 procent użytkowników mediów społecznościowych i 3 procent ogólnej populacji zgłosiło przynajmniej raz bycie ofiarą relacji nawiązanej przez Internet. Były to kobiety, osoby w średnim wieku i osoby o wyższych skłonnościach do niepokoju, romantycznej idealizacji relacji uczuciowych, impulsywności i podatności na uzależnienie relacyjne.
Jak działa oszust randkowy?
Oszust zawsze działa empatycznie i stara się stworzyć w ofierze wrażenie, że obie są doskonale zsynchronizowane we wspólnym spojrzeniu na życie. Deklaracje oszusta stają się coraz bardziej czułe i według niektórych autorów deklaracja miłości zostaje wypowiedziana w ciągu dwóch tygodni od pierwszego kontaktu. Po tej fazie podłączania oszust zaczyna mówić o możliwości faktycznego spotkania, które zostanie kilkakrotnie przełożone z powodu pozornie pilnych problemów lub rozpaczliwych sytuacji, takich jak wypadki, zgony, operacje lub nagłe hospitalizacje. Nieświadoma ofiara zostaje zmanipulowana i wysyła pieniądze na pokrycie chwilowego zagrożenia. Stosując strategię „testowania”, oszust prosi ofiarę o drobne upominki, zwykle w celu zapewnienia kontynuacji związku, takie jak kamera internetowa. W niektórych przypadkach oszust może poprosić ofiarę o przesłanie intymnych zdjęć ciała, które zostaną wykorzystane jako rodzaj niejawnego szantażu w celu dalszego powiązania ofiary ze oszustem.
Zrozumienie psychologicznych cech ofiar i oszustów pozwoli zidentyfikować zagrożone profile osobowości i opracować strategie zapobiegania im. Pomimo rosnącego zainteresowania tym tematem, wciąż nie ma przeglądu istniejących badań dotyczących internetowych oszustw romantycznych.
Czytaj też:
Modelka opowiedziała o najgorszych randkach z Tindera. Konfrontacja z żoną to nie wszystko