Badacze przyjrzeli się także, ile bliskich relacji społecznych mieli ludzie – rodzajom relacji, w których omawiali ważne sprawy osobiste. Stwierdzil, że działalność społeczna była szczególnie korzystna dla osób, które były stosunkowo izolowane społecznie (z trzema lub mniej bliskimi relacjami).
W przypadku osób z większą liczbą bliskich relacji angażowanie się w działania społeczne nie wydawało się poprawiać zdrowia psychicznego. Dla niektórych może to być nawet szkodliwe.
Aktywność społeczna a zdrowie psychiczne
Istnieje wiele powodów, dla których aktywność społeczna wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym i samopoczuciem. Działania społeczne mogą być sposobem na nawiązanie nowych relacji, zapewnić możliwości wsparcia społecznego i wzmocnić poczucie przynależności do społeczności.
„Za dużo” aktywności społecznej
Chociaż dotychczasowe badania sugerowały, że posiadanie większej liczby relacji społecznych jest zawsze lepsze, to badanie wskazuje, że może tak nie być.
Depresja wydawała się być zminimalizowana, gdy ludzie zgłaszali, że mają cztery do pięciu bliskich związków i angażują się w cotygodniowe zajęcia społeczne. Każda bardziej społeczna aktywność niż ta, a korzyści zaczęły spadać, zanikać lub stawać się negatywne.
Spadek ten był szczególnie wyraźny wśród osób zgłaszających siedem lub więcej bliskich relacji. W przypadku tych bardzo zapracowanych osób angażowanie się w działania społeczne wiązało się ze wzrostem Czytaj też:
8 witamin, które poprawiają jakość zdrowia psychicznego.
Czytaj też:
Dzięki COVID-19 zdrowie psychiczne przestaje być piętnowane