Samobójstwo jest zwykle trudne do przewidzenia, ponieważ wpływ na nie ma wiele współdziałających czynników. Nowe badanie prowadzone przez badaczy z University of Public Health w Bostonie (BUSPH) wykazało, że choroba fizyczna i obrażenia zwiększają ryzyko samobójstwa u mężczyzn, ale nie u kobiet. Badanie, opublikowane w JAMA Psychiatry, jako pierwsze wykorzystuje dane z populacji całego kraju (Dania) i analizuje je za pomocą systemu uczenia maszynowego w celu zidentyfikowania czynników ryzyka samobójstwa.
Samobójstwo – czynniki ryzyka
Dania ma krajowy system opieki zdrowotnej, w którym informacje zdrowotne całej populacji są zebrane w rejestrach rządowych. Pozwoliło to Dr Gradus i jej współpracownikom przyjrzeć się tysiącom czynników w historii zdrowia wszystkich 14 103 osób, które zmarły w wyniku samobójstwa w kraju w latach 1995-2015, oraz w historii zdrowia 265 183 innych Duńczyków w tym samym okresie, za pomocą maszyny do wyszukiwania wzorów.
Wiele wyników badania potwierdziło wcześniej zidentyfikowane czynniki ryzyka, takie jak zaburzenia psychiczne. Jednak naukowcy przyjrzeli się także diagnozom stawiam wcześniej osobom, które popełniły samobójstwo i lekom, jakie przyjmowali.
Dr Gradus twierdzi, że wyniki tego badania nie tworzą modelu do perfekcyjnego przewidywania samobójstwa, ponieważ dokumentacja medyczna rzadko zawiera bardziej bezpośrednie doświadczenia – takie jak utrata pracy lub związku, które również mogą powodować załamanie psychiczne. Naukowcy twierdzą jednak, że wyniki wskazują na nowe czynniki, które należy zbadać, aby zapobiec temu uporczywemu problemowi zdrowia publicznego.
Czytaj też:
Czy aborcja podnosi ryzyko samobójstwa?