-
Chaos wdarł się do naszego uporządkowanego świata. Jak teraz żyć?
Powinien być prosty jak zegarek świat/ Po każdym "tik" byłoby "tak"/ Powinien być prosty jak zegarek świat/ Po każdym "tik" byłoby "tak" – brzmią słowa piosenki wykonywanej przez zespół Czerwony Tulipan. Cóż, powinien, ale nie jest, a...
KoronawirusFakty o koronawirusieRozwój osobistyPsychologia -
Jak wejść w 2021 rok z optymizmem i nadzieją?
Nawet jeśli boimy się powiedzieć to głośno, marzymy, by 2021 rok był lepszy, wolny od pandemii. Jednocześnie boimy się rozczarowania i kolejnych tragedii. Jak rozpocząć nowy rok z optymizmem i nadzieją?
Rozwój osobistyPsychologiaWideo -
Przemoc wobec seniorów – najczęściej znęcają się opiekunowie
W 2015 roku 43 proc. ankietowanych Polaków przyznało, że zna przypadek stosowania przemocy wobec osoby starszej. To prawdopodobnie czubek góry lodowej – wiele tych przypadków nigdy nie wychodzi na światło, bo dzieje się w zaciszu domu,...
Psychologia -
Maseczka na twarzy dorosłego nie utrudnia dziecku rozpoznania jego mimiki i emocji
Według nowego badania przeprowadzonego przez psychologów z University of Wisconsin-Madison, maseczka na twarzy dorosłego, nie przeszkadza dzieciom w zrozumieniu mimiki twarzy i emocji.
KoronawirusFakty o koronawirusieRozwój dzieckaPsychologia -
To wyjątkowo trudny czas dla par z niepłodnością. Jak można je wspierać?
Za nami Święta Bożego Narodzenia, które powinny być dla nas czasem relaksu i odpoczynku, także tego psychicznego. Jednak dla niepłodnych par to często wyjątkowo trudny okres. Muszą się zmierzyć z napływającymi zewsząd życzeniami...
LekiChorobyCiążaPsychologiaEwelina Celejewska -
O czym NIE mówić w święta: Janina Daily apeluje, by w wigilię nie zadawać niewłaściwych pytań
Nigdy Nie Wiesz to akcja zainicjowana przez Janinę Daily, mająca na celu uwrażliwienie nas na to, że nie zawsze pytania np. o oto, kiedy para doczeka się dziecka są na miejscu. A właściwie nigdy nie są.
Psychologia -
Święta w czasie pandemii mają swoje plusy. Psycholog podpowiada, jak je dostrzec
Jeżeli zapytamy kogoś o Boże Narodzenie, pewnie powie nam: choinka, kolędy, dobre jedzenie i rodzina przy stole. W tym roku, w czasie pandemii ten schemat zostaje zaburzony. Warto jednak poszukać w tym pozytywów i przeżyć święta po...
Fakty o koronawirusieRozwój osobistyPsychologia -
O tym, kiedy toast nie jest dobrym pomysłem
Okolicznościowe picie alkoholu w celach rekreacyjnych znane jest od tysiącleci. Biesiadujący Grecy wznosili puchary wina celem uczczenia imienia swoich bogów. W Odysei Ulisses wzniósł toast za zdrowie Achillesa. Toasty wznosimy za...
TerapieZaburzenia psychicznePsychologia -
Nie przejmuj się, że brzydko pakujesz prezenty. Naukowcy: To dobrze
Jedni na pakowanie prezentów poświęcają mnóstwo czasu i wykazują się ogromną kreatywnością. Tymczasem inni nie przykładają do tego wagi. Pytanie, czy wygląd prezentu faktycznie wpływa na jego odbiór przez obdarowanego?
PsychologiaWideo -
Jak traktujemy osoby z demencją? Smutne wyniki badań
Międzynarodowe badania wykazały, że nietolerancja, stygmatyzacja, lekceważenie to powszechne postawy i zachowania wobec chorych na demencję. Mało tego, jest spory odsetek opiekunów takich osób, którzy wstydzą się lub obawiają wyjawić...
ChorobyPsychologia -
Czy wiesz, jak znaleźć wszystkie strefy erogenne ciała? O tych miejscach mogłeś nie wiedzieć
Mapa doznań seksualnych ludzkiego ciała zaskakuje, a wśród stref erogennych znajduje się wiele miejsc, które początkowo nie przychodzą nam do głowy.
Seks -
To FAKT: Depresja poporodowa może rozwinąć się u ojca
O kobiecej depresji po urodzeniu dziecka mówi się od dawna, choć problem nadal bywa bagatelizowany. Tymczasem depresja poporodowa może dotknąć nie tylko kobietę, ale także... mężczyznę. Słaba więź ojca z dzieckiem może mieć negatywne...
CiążaPoród i połógCiąża i dzieckoTerapiePsychologia -
Masz dość wideokonferencji? Oto, jak bez nich utrzymasz życie towarzyskie w pandemii
Kontakt z ludźmi jest ważny dla zdrowia psychicznego. Ale co robić, kiedy trwa pandemia i od paru miesięcy jesteśmy ograniczeni do wideokonferencji, ale mamy ich dość?
PsychologiaKoronawirus -
Ekspert o telepsychiatrii: Dżin jest teraz wyjęty z butelki i nie wraca do środka
Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób możliwe jest wdrożenie telepsychiatrii na dużą skalę zarówno w przypadku wizyt indywidualnych, jak i grupowych. Telewizyty w czasie pandemii stały się popularne i tak pewnie zostanie. „To będzie częścią...
KoronawirusTerapieRozwój osobistyZaburzenia psychicznePsychologia -
Co to jest syndrom choinki, czyli świąteczny quiz o zdrowiu. Sprawdź, ile wiesz na ten temat
Święta to czas, w którym wbrew pozorom nie trudno o drobne wypadki. Dlatego wymagają od nas znajomości pewnego rodzaju świątecznego BHP. Sprawdź, czy je znasz!
Profilaktyka i leczeniePacjent z koronawirusemQuiz -
Egoizm i nie tylko. Oto 8 cech seksualnego narcyza
Narcyzi są niebezpiecznymi partnerami. Daje się to odczuć tak samo w sypialni, jak i poza nią. Jakie cechy ma seksualny narcyz?
Seks -
Masturbacja kobiet. Ten czynnik ma kluczowe znaczenie przy orgazmie
Masturbujesz się, ale nadal ciężko ci dojść do orgazmu? Według badaczy odpowiedź leży w psychice: poczuciu wstydu i braku akceptacji własnego ciała.
Seks -
Bądź w kontakcie z bliskimi. Rozmowa ma moc uzdrawiającą
W czasie pandemii wciąż stykamy się z wieloma wyzwaniami, dużo jednak zależy od bycia razem, nawet zdalnie, jeśli fizycznie jesteśmy od siebie daleko. Rozmowa ma moc uzdrawiająca – przekonuje psychiatra dr Tomasz Szafrański.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyPsychologia -
Żona od 41 lat codziennie bierze gryza z kanapki męża. Niezwykły gest miłości
Tracy Howell to Amerykanka z Teksasu, żona Clifforda. Kobieta codziennie skrada mężowi jeden kęs z kanapki, którą sama przygotowuje mu na lunch. Dlaczego?
Psychologia -
30 proc. badanych uprawia seks w trójkącie. Najwięcej wśród młodych dorosłych
Fantazje seksualne przestają być tematem tabu, a stają się przedmiotem badań naukowych. Co odkryto w tej materii w 2020 roku?
Seks -
Syndrom sztokholmski nie dotyczy tylko porywaczy i zakładników. Może się wykształcić nawet w rodzinie
Syndrom sztokholmski to nazwa określająca sytuację, w której dochodzi do przywiązania danej osoby względem jej oprawcy. Jaka jest jego geneza i czy może on występować w rodzinie?
Psychologia