Układ oddechowy to części ciała (w tym narządy) biorące udział w oddychaniu podczas wymiany tlenu i dwutlenku węgla.
Oddychanie – jak przebiega?
Oddychanie rozpoczyna się, gdy wdychasz powietrze do nosa lub ust. Podróżuje w dół gardła i do tchawicy, która jest podzielona na kanały powietrzne zwane oskrzelami. Aby płuca działały sprawnie, drogi oddechowe muszą być otwarte. Powinny być wolne od stanu zapalnego lub obrzęku i dodatkowego śluzu.
Gdy oskrzela przechodzą przez płuca, dzielą się na mniejsze kanały powietrzne zwane oskrzelikami. Oskrzeliki kończą się małymi pęcherzykami płucnymi. Są one otoczone siatką małych naczyń krwionośnych, w których tlen z wdychanego powietrza przedostaje się do krwi.
Po wchłonięciu tlenu krew trafia do serca. Ono następnie pompuje ją przez ciało do komórek tkanek i narządów. Gdy komórki wykorzystują tlen, wytwarzają dwutlenek węgla, który trafia do krwi. Krew przenosi dwutlenek węgla z powrotem do płuc, skąd jest usuwany z organizmu podczas wydechu.
Czytaj też:
Tlen medyczny a COVID-19. Co to jest i jak może pomóc?
Układ oddechowy – quiz
Tyle z teorii. Teraz nadszedł najwyższy czas, byś sprawdził swoją faktyczną wiedzę o układzie oddechowym człowieka. Zajrzyj do naszego quizu i rozwiąż go!
Czytaj też:
Naukowcy hodują mini-płuca w laboratorium i badają wpływ COVID-19 na organCzytaj też:
Dźwięk kaszlu może wskazywać na zachorowanie na COVID-19. Ta aplikacja pomaga ocenić ryzyko