W czwartek na antenie radia RMF FM Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w kwestii zakażeń na COVID-19 „dochodzimy do apogeum”. Jednocześnie dodał, że po przejściu kilku fal zakażeń koronawirusem obecnie 90 procent Polaków ma przeciwciała anty-SARS-CoV-2.
Mimo to wciąż wraca temat piątej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Do września ubiegłego roku czwartą dawką zaszczepiło się w Polsce 1,8 mln osób.
Kiedy będzie można zaszczepić się piątą dawką?
Jarosław Rybarczyk w Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia poinformował nas, że realizacja szczepień przeciwko Covid-19 w Polsce oparta jest o zalecenia i rekomendacje Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Instytucje te nie wydały jeszcze zalecenia do przyjęcia kolejnej dawki szczepionki adaptowanej do wersji OMICRON przez osoby cierpiące na choroby przewlekłe, osoby powyżej 65. roku życia oraz kobiety w ciąży. W przypadku wydania takiej rekomendacji, podejmiemy działania umożliwiające przejęcie kolejnej dawki szczepionki – przekazał „Wprost” J. Rybarczyk.
Wcześniej mówiło się też o tym, że piątą dawką przeciwko COVID-19 będą szczepione osoby z obniżoną odpornością, dializowane np. z powodu choroby nerek oraz pacjenci po przeszczepach.
Piąta dawka szczepionki od pół roku jest stosowana we Włoszech. Otrzymują ją m.in. osoby powyżej 60 lat oraz przewlekle chorzy.
Czytaj też:
Po COVID-19 większe ryzyko chorób żołądkowo-jelitowych. Poznaj najnowsze wyniki badańCzytaj też:
Raport covidowy. Po wczorajszym rekordzie liczby zakażeń koronawirusem, dziś stabilnie