Trzy miesiące to standardowa długość użytkowania szczoteczki do zębów. Dotyczy to zarówno tradycyjnych szczoteczek, jak i nakładek do szczoteczek elektronicznych. Istnieje jednak wiele powodów, które przemawiają za wcześniejszą wymianą.
W jakich sytuacjach należy wymienić szczoteczkę do zębów szybciej?
Jednym z nich jest widoczne zużycie szczoteczki do zębów. Na przykład, jeśli jest bardzo postrzępiona z powodu zbyt dużego nacisku podczas czyszczenia. Wtedy wymień szczoteczkę szybciej, bo niekształtna i postrzępiona szczoteczka nie będzie w stanie prawidłowo usuwać zanieczyszczeń z zębów i przestrzeni międzyzębowych.
Eksperci zalecają także wymianę szczoteczki po przeziębieniu, grypie czy innych infekcjach, aby zapobiec namnażaniu się bakterii i wirusów na wilgotnym włosiu.
Nie wymieniaj szczoteczki częściej, niż to konieczne
Nadgorliwość w tym przypadku też nie jest dobra. Szczoteczka to produkt jednorazowy, dlatego, aby ograniczyć produkcję śmieci, zmieniaj szczoteczkę tak często, jak rzeczywiście jest to konieczne. Jeśli to możliwe, zrezygnuj z plastikowej szczoteczki i postaw na naturalne materiały (np. szczoteczki bambusowe).
Które szczoteczki do zębów są najlepsze?
Ważny jest wybór odpowiedniego stopnia twardości włosia, aby czuć się komfortowo podczas mycia zębów i nie zmieniać szczoteczki zbyt szybko. Dentyści generalnie zalecają używanie średnio miękkiej szczoteczki do zębów. Miękka szczoteczka może być również wskazana pacjentom z odsłoniętymi szyjkami zębów i problemami z dziąsłami. Zbyt twarda może podrażniać dziąsła, a zbyt miękka będzie się szybciej zużywać.
Czytaj też:
Czy twoja pasta do zębów podrażnia skórę wokół ust? Sprawdź, które pasty są bezpieczne