Trądzik – jak sobie z nim poradzić?
Trądzik to jedna z najpowszechniejszych chorób skórnych. Choć kojarzy się głównie z nastolatkami, to w ostatnich latach coraz częściej dotyka również dorosłych. Przyczyn takiego stanu jest wiele – od stresu, przez złą dietę, problemy hormonalne, aż po nieprawidłową pielęgnację. Najskuteczniejsze w leczeniu uporczywego trądziku są retinoidy podawane doustnie, jednak ta przepisywana przez lekarza terapia bywa również bardzo obciążająca dla organizmu i niesie za sobą liczne skutki uboczne. Zanim więc sięgniemy po najcięższe działa, spróbujmy terapii kosmetycznej – np. z wykorzystaniem retinolu.
Czym jest retinol i jak działa na trądzik?
Retinol należy do grupy retinoidów – jest pochodną witaminy A. W tej odsłonie jednak nie stosujemy preparatu doustnie, a jedynie nakładamy go na skórę. Wykazuje bowiem działanie złuszczające, antybakteryjne i rozjaśniające. Świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem – niezależnie od przyczyn schorzenia.
Równie dobrze będzie działał na skórę osób, które pokonały wypryski, ale w spadku dostały przebarwienia potrądzikowe. To zasługa działania rozjaśniającego retinolu.
Co ważne, preparaty z retinolem są również świetnym wsparciem w regeneracji skóry. A, jak wiadomo, to przy trądziku jest niezwykle istotne.
Jak stosować kosmetyki z retinolem?
Żeby w pełni móc docenić działanie retinolu na skórę, trzeba stosować go regularnie i przez odpowiednio długi czas. Tylko w ten sposób uda nam się zadbać o skórę trądzikową. Szukajmy go w kremach i serach lub postawmy na samodzielny kosmetyk.
Niezależnie od tego, którą drogą pójdziemy, pamiętajmy o środkach zapobiegawczych. Przy retinolu skóra będzie potrzebować również odpoczynku od dość mocnej kuracji. Stosujmy go więc wyłącznie na noc, na dzień natomiast odżywiajmy cerę bogatymi w składniki odżywcze i nawilżające kremami. Stosujmy też ochronę przeciwsłoneczną, by uniknąć skutków ubocznych używania retinoidów. Nie aplikujmy go również, jeśli nasza skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Retinol wykazuje silnie działanie, dla niektórych typów cery może być w związku z tym zbyt mocny.
Bibliografia:
https://www.ezebra.pl/pl/blog/retinol-i-jego-wplyw-na-skore-co-trzeba-wiedziec-1646996975.html
Izotretinoina doustna w leczeniu różnych odmian klinicznych trądziku pospolitego, A. Kaszuba, K. Kisiel, S. Uczniak, Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi