Cera sucha to skóra pozbawiona nawilżenia. Wymaga regularnej pielęgnacji i systematycznego nawilżania, które uzupełni ubytki powstałe w płaszczu hydro-lipidowym i zapobiegnie utracie wody z naskórka.
Co to znaczy, że skóra jest sucha?
Cera sucha posiada zbyt mało wody, przez co staje się cienka, matowa. Z tego powodu jest podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak wolne rodniki, zanieczyszczenia, smog, wpływ mrozu, wiatru, śniegu.
Na skórze suchej szybciej niż na cerze tłustej pojawiają się zmarszczki, ponieważ wytwarza ona mniej sebum. Reaguje ona też zaczerwienieniem, ściągnięciem i pieczeniem na każdą zmianę kosmetyków z odżywczych na zbyt mocno wysuszające. Odpowiedni dobór preparatów pielęgnacyjnych jest w tym wypadku bardzo istotny.
Skórę suchą charakteryzuje również to, że dotyczy ona całego ciała. Dolegliwości takie jak łuszczenie, pieczenie, ściągnięcie pojawiają się w innych partiach niż na twarzy, np. na brzuchu, plecach, nogach, piętach. Bez dogłębnego nawilżenia skóra szybko ponownie wraca do swej suchej postaci.
Czytaj też:
Czym jest sebum? Podpowiadamy, jak ograniczyć nadmiar sebum
Przyczyny skóry suchej
Predyspozycje do przesuszania skóry niestety są genetyczne. Oprócz tego mogą wywoływać je również inne czynniki takie jak: zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja, dieta, długotrwałe narażenie skóry na szkodliwe działanie klimatyzacji, smogu, promieniowania UVA.
Często osoby, które mają skórę suchą, skarżą się na nasilenie dolegliwości latem lub zimą. Spowodowane jest to warunkami zewnętrznymi – wysokie latem i niskie zimą temperatury, słońce, wiatr, śnieg, mróz mogą bardzo wysuszać cerę.
Jak rozpoznać skórę suchą?
Cera sucha jest:
- napięta
- ściągnięta
- mało elastyczna
- szorstka w dotyku i cienka jak papier
- podatna na działanie czynników zewnętrznych
- szybko wchłania kosmetyki nawilżające
- szybko pojawiają się na niej zmarszczki
Czytaj też:
Kwas glikolowy usuwa zmarszczki. Jak działa ta cudowna substancja?
Pielęgnacja cery suchej
Skórę suchą trzeba regularnie nawadniać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Picie 2 litrów wody jest bardzo istotne, bez tego skóra szybko się odwadnia.
Skórę suchą trzeba oczyszczać delikatnymi preparatami, które nie będą jej wysuszać. Odradza się mycie jej wodą z kranu, stosowanie mydeł, żeli czy pianek. Lepiej zdecydować się na przemywanie jej emulsjami, które zapobiegną podrażnieniom.
Ważne jest również tonizowanie jej preparatami, które zawierają wyciąg z zielonej herbaty, różę, pomarańczę, aloes. Można również wprowadzić do codziennej pielęgnacji kwiatowe hydrolaty, które wzmocnią nawilżenie lub wodę termalną.
Kolejne kroki to nakładanie nawilżającego kremu na dzień z wysokim filtrem (najlepiej SPF50) i odżywczego na noc, który wzmocni procesy naprawcze skóry i umożliwi jej regenerację. Warto także regularnie wykonywać delikatne peelingi enzymatyczne, które spłycą pierwsze zmarszczki i zapobiegną powstawaniu przebarwień oraz stosować odżywcze maseczki z awokado, miodem i masłem shea.
Można również przygotowywać obie domowe maseczki, m.in. z oleju lnianego, żółtka, miodu. Trzeba jednak obserwować reakcję skóry i sprawdzać, czy taka pielęgnacja nie działa na nią drażniąco. Zbyt częste stosowanie olejów może również zaburzyć pracę gruczołów łojowych, zadziałać komedogennie i spowodować powstawanie zaskórników oraz zmian zapalnych.
Jakich składników szukać w kosmetykach?
W składach kremów warto zwrócić uwagę na to, czy, zawierają: kwas hialuronowy, witaminy C, E, K, lipidy, odżywcze masło shea. W pielęgnacji cery odwodnionej sprawdzą się również kremy zawierające owies, rumianek, oleje (np. jojoba, z migdałów), mocznik, aloes, pantenol, alantoninę, kwas mlekowy, kolagen.
Składniki te będą wiązały wodę w naskórku i uzupełniały ubytki w barierze hydro-lipidowej. Wzmocnią wiązania skóry, uszczelnią je, zadziałają również przeciwzapalnie. Dzięki temu cera będzie bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Nie wolno również zapominać o nawilżaniu całego ciała. Skóra sucha wymaga stosowania specjalnych balsamów i preparatów nie tylko po każdej kąpieli, ale często dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jest to istotne zwłaszcza latem, gdy pod wpływem wysokich temperatur szybko tracimy wodę.
Czytaj też:
Skóra wrażliwa - czym jest cera wrażliwa? Pielęgnacja skóry alergicznej