Wrastające włosy rozwijają się, gdy wolna krawędź włosa nie przebija powierzchni skóry, a zamiast tego wrasta w nią. Może to prowadzić do czerwonych, bolących gulek. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych przypadkach „skóra identyfikuje włosy jako ciało obce i wywołuje na nie odpowiedź immunologiczną” – wyjaśnia certyfikowany dermatolog Ife J. Rodney, założyciel Eternal Dermatology + Aesthetics.
Dlaczego niektórym ludziom wrastają włosy?
Wrastające włosy są powszechne, ale niektórzy ludzie mogą być do nich bardziej predysponowani niż inni. Na przykład osoby z kręconymi lub gęstymi włosami są bardziej podatne z powodu naturalnego kształtu. „Czasami zwinięte włosy w rzeczywistości nigdy nie wychodzą z mieszka włosowego na powierzchnię skóry” – dodaje dr Rodney. Zamiast tego włosy po prostu zwijają się w kulkę pod skórą. Golenie i woskowanie mogą również zwiększyć ryzyko rozwoju wrastania, zwłaszcza jeśli używasz starej (czytaj: tępej) żyletki, lub naciągasz skórę, aby dokładniej się golić.
Jak bezpiecznie pozbyć się wrastających włosów
Na szczęście większość wrastających włosów ma tendencję do samoistnego wypierania. Dlatego naprawdę najlepiej jest trzymać ręce z dala, dopóki się nie zagoi. Unikaj ściskania i skrobania w poszukiwaniu włosów. Istnieje ryzyko infekcji i blizn, jeśli bakterie zostaną wprowadzone podczas usuwania włosa.
Jeśli czujesz, że musisz coś zrobić, istnieje kilka sposobów na wrastające włosy:
- Zastosuj ciepły kompres. Rób go przez kilka minut kilka razy dziennie, aby zmiękczyć skórę i uspokoić stan zapalny. Może również pomóc włosom nieco szybciej się wydostać.
- Unieś włosy igłą. Jeśli już widzisz wystającą pętlę włosów, możesz użyć igły do szycia, aby ją usunąć. Najpierw wysterylizuj igłę alkoholem lub włóż ją do wrzącej wody i pozwól jej ostygnąć przed użyciem. Następnie wsuń igłę pod pętlę, aby delikatnie unieść krawędź włosów, które odrastają z powrotem w skórę.
- Delikatnie złuszcz skórę. Możesz użyć czystej, ciepłej myjki i delikatnie pocierać obszar, aby złuszczać naskórek i poruszać włosy. Możesz również spróbować zastosować delikatny balsam zawierający kwas złuszczający. Stosuj też regularne peelingi.
Jeśli po kilku dniach miejsce jest nadal bolesne lub w stanie zapalnym, lub wykazuje jakiekolwiek oznaki infekcji – takie jak narastający ból, ciepło w okolicy lub sączenie, nadszedł czas, aby nawiązać kontakt z dermatologiem.
Czytaj też:
Depilacja laserowa – zalety i wady zabiegu