Depresja dotyka coraz więcej osób. Żyjemy w biegu, spłacamy kredyty, utrzymujemy wirtualne znajomości, stawiamy sobie wysoko poprzeczkę i nie potrafimy efektywnie wypoczywać. Nic dziwnego, że dopada nas spadek formy, obniżenie nastroju, niepokój o przyszłość czy uczucie beznadziei. Jeśli dołożyć do tego trudną sytuację życiową, chorobę, osobiste dramaty, o załamanie nerwowe nietrudno. Depresja może rozwijać się tygodniami, miesiącami, a nawet latami, dając subtelne objawy i stopniowo powodować wycofanie. Czasem atakuje nagle i ma bardzo dramatyczny przebieg. Należy pamiętać, że depresja może wykraczać poza emocje i zdrowie psychiczne danej osoby. I często tak jest. Powoduje fizyczne objawy, które mają fatalny wpływ na zdrowie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Depresja może więc skutkować poważną chorobą.
Czytaj też:
„Mama zawsze taka była. Nie chciało jej się żyć”. Z czym zmagają się dzieci depresyjnych rodziców?
Depresja – objawy psychiczne i emocjonalne
Depresja może mieć bardzo indywidualny przebieg i objawiać się na różne sposoby. Zdarza się, że chorzy idealnie się maskują i na pierwszy rzut oka nie widać, z jak potężnym problemem się zmagają. Oto kilka najbardziej charakterystycznych objawów depresji:
-
obniżony nastrój przez większość dni,
-
uczucie smutku, pustki i beznadziei,
-
problemy ze snem – bezsenność lub wzmożona senność,
-
chroniczne zmęczenie,
-
niska samoocena,
-
strach przed podejmowaniem decyzji,
-
uczucie pustki w głowie,
-
poczucie winy,
- uczucie niezrozumienia ze strony otoczenia i bliskich,
-
kłopoty z koncentracją,
-
podejmowanie ryzykownych zachowań,
-
izolacja od otoczenia,
-
niezadowolenie z siebie i świata wokół,
- natrętne myśli o śmierci lub samobójstwie.
Czytaj też:
Choroba Alzheimera. 9 objawów, które powinny zaniepokoić
Depresja – objawy fizyczne
To, co dzieje się z psychiką osoby chorej na depresję, ma ogromny wpływ na jej zdrowie fizyczne. Niepodjęcie leczenia może skutkować wystąpieniem bardzo poważnych chorób, zagrażających życiu. Oto kilka przykładów:
-
Chroniczny ból. Chorzy na depresję mogą zmagać się z bólem głowy, atakami migreny, bólem mięśni i stawów. Często bywają nadwrażliwi i cierpią na różne dolegliwości bólowe. Zdarza się też, że pogłębiają się choroby przewlekłe, z którymi wcześniej zmagała się dana osoba.
-
Niezamierzone tycie lub chudnięcie. Osoba chora na depresję może stracić apetyt, co skutkuje utratą masy ciała, niedożywieniem, wystąpieniem niedoborów, zaburzeniami miesiączkowania i płodności. Nadmierny apetyt lub też zajadanie problemów może doprowadzić do otyłości, bulimii, chorób układu krążenia, cukrzycy.
-
Niewyspanie. Bezsenność bardzo szybko odbija się na zdrowiu. Powoduje nie tylko spadek koncentracji w ciągu dnia, ale także sprzyja wahaniom wagi, podejmowaniu ryzykownych decyzji, pogarsza stan cery i powoduje problemy z pamięcią.
-
Problemy trawienne. Chorzy na depresję często cierpią z powodu biegunek, zaparć, nudności i wymiotów. Pokarmy, za którymi wcześniej przepadali, teraz mogą powodować problemy gastryczne.
-
Spadek libido. Depresja ma fatalny wpływ na życie seksualne i aktywność. W przypadku mężczyzn mogą wystąpić problemy z erekcją.
Jeżeli podejrzewasz depresję u siebie lub kogoś ze swojego najbliższego otoczenia, musisz jak najszybciej zareagować. Z depresji można wyjść, trzeba jednak mieć świadomość problemu i podjąć odpowiednie leczenie. Brak działania może mieć poważne konsekwencje.
Czytaj też:
Kobietom, które długo pracują, grozi poważna choroba