Zespół, który przeprowadził badanie ma nadzieję, że lepsze zrozumienie, w jaki sposób informacje wizualne są przetwarzane w mózgach osób z depresją, może pomóc w opracowaniu lepszych metod leczenia w przyszłości.
Jak przebiegało badanie?
Naukowcy chcieli przeanalizować, w jaki sposób kora mózgowa – odpowiedzialna za odbieranie wiadomości z pięciu zmysłów – radziła sobie z iluzją optyczną. Przetestowano ten schemat na 111 osobach, które doświadczały poważnych epizodów depresyjnych, i 29 osobach, które ich nie doświadczały.
W eksperymencie wykorzystano pewną sztuczkę, która polega na umieszczeniu plam o identycznej jasności i kontraście na różnych tłach, gdzie zmiana kontekstu zwykle wystarcza, aby oszukać mózg w taki sposób, by pomyślał, że same centralne części są różne.
– Zaskoczyło nas to, że pacjenci z depresją postrzegali kontrast obrazów inaczej niż osoby bez depresji – mówi psycholog Viljami Salmela z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii.
Możliwe, że słabszy sygnał kontrastowy jest wysyłany z siatkówki do kory u osób z depresją, chociaż potrzebne będą dalsze badania, aby dokładnie ustalić, co się tam dzieje – możliwe, że zmiany zachodzą w informacjach przesyłanych z powrotem przez oczy lub zmienia się sposób, w jaki informacje są przetwarzane w mózgu, lub jedno i drugie.
„Nasze wyniki sugerują, że osoby doświadczające epizodu ciężkiej depresji mają normalne przetwarzanie w siatkówce, ale zmienioną korową normalizację kontrastu” – piszą naukowcy w artykule opisującym badanie.
Supresja kontrastu była podobnie zmniejszona u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową i zaburzeniem osobowości typu borderline.
Badanie ma pewne ograniczenia: zespół użył własnych opisów uczestników zamiast skanów mózgu do oceny pokazanych im obrazów. Możliwe jest również, że leki na depresję mogą wpływać na niektóre zmiany w działaniu wzroku.
Jednak podobne wyniki zaobserwowano u osób ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową, co sugeruje, że tego rodzaju zmiana w postrzeganiu świata zewnętrznego przez oczy i mózg może być powszechna w przypadku kilku zaburzeń psychicznych.
Czytaj też:
Naukowcy: Od początku pandemii liczba poronień i zgonów kobiet w ciąży wzrosła o jedną trzeciąCzytaj też:
Zdaniem ekspertów nawet 10-minutowy spacer może załagodzić objawy depresjiCzytaj też:
Zyskujesz „czas dla siebie” kosztem snu? To może odbić się na twoim zdrowiu