Badacze z Uniwersytet w Toronto poinformowali o przeprowadzaniu największego jak do tej pory badania neuroobrazowego, w którym analizowali zapobieganie nawrotom depresji. Powiązali oni przeszłe epizody depresji z większą tendencją do wyłączania przetwarzania sensorycznego w obliczu stresu emocjonalnego. Odkryli również, że blokowanie wrażeń wiąże się z większym ryzykiem nawrotu depresji.
„Nasze badania wyjaśniają, dlaczego praca z emocjami (nad utrzymaniem czucia) jest tak ważna. Daje podstawy, aby zobaczyć, że stres emocjonalny faktycznie pozbawia nas doznań – i należy przeciwdziałać temu hamującemu efektowi”.
Badanie: emocje pomagają nam „utrzymać się przy życiu”
W badaniu wzięło udział 166 uczestników, którzy wyzdrowieli z depresji, ale wciąż pozostawali podatni na jej nawrót. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. W ciągu ośmiu tygodni jedna grupa przeszła terapię poznawczą z naciskiem na poprawę samopoczucia, podczas gdy druga grupa terapię poznawczą opartą na uważności. Pomiędzy sesjami terapii poznawczej 85 uczestnikom mierzono również aktywność mózgu za pomocą skanu fMRI. W tym czasie oglądali oni różne obrazy w telewizji. Przez kolejne dwa lata badacze obserwowali uczestników co dwa miesiące.
Naukowcy przyznali, że odkryli coś fascynującego podczas badania skanów mózgu osób, u których doszło do nawrotu choroby. Po oglądaniu emocjonalnych fragmentów w telewizji, części mózgu, które kontrolują doznania, „zamykały” się częściej niż u tych, którzy nie miały nawrotu choroby. Badacze odkryli również, że osoby, które doznawały większego smutku podczas oglądania, niekoniecznie były bardziej narażone na nawrót choroby.
„To, co określiło poziom depresji bardziej niż smutek, było związane z wyłączeniem sensorycznym towarzyszącym temu smutkowi” – powiedział Norman Farb, profesor nadzwyczajny psychologii na University of Toronto.
Jak działa ten mechanizm?
Naukowcy uważają, że nasze myśli powinny utrwalać przeżyte doznania, ale mechanizm działa poprawnie tylko wtedy, gdy mózg niejako aktualizuje nowe wrażenia. Często jednak negatywne doznania po przejściu depresji mogą blokować nasze emocje. Prof. Farb uważa, że badanie może przyczynić się do opracowania terapii, które pomogą osobom wychodzącym z depresji bardziej zwracać uwagę swoje doznania w ciągu dnia. To z kolei może pomóc im przeciwdziałać negatywnym nastrojom blokującym doznania po przejściu depresji.
Czytaj też:
Czy popołudniowa drzemka jest zdrowa? Sprawdź, jak wpływa na twój organizm