Kanada podpisała kontrakt z firmą AstraZeneca w 2020 roku na 20 milionów dawek szczepionki. Ponad 2 miliony Kanadyjczyków otrzymało przynajmniej jedną dawkę tego preparatu, głównie między marcem a czerwcem 2021 roku.
Dlaczego szczepionki trzeba wyrzucić?
Kiedy o szczepionkach Oxford-AstraZeneca przeciw COVID-19 zrobiło się na całym świecie głośno, z powodu rzadkich, ale potencjalnie śmiertelnych zakrzepów krwi, w Kanadzie skupiono się na wykorzystaniu dużych zapasów szczepionek mRNA od firm Pfizer-BioNTech i Moderna. Już w lipcu 2021 r. Kanada obiecała przekazać innym krajom resztę zamówionej dostawy. To blisko 18 mln dawek. Ale teraz Health Canada poinformowało w oświadczeniu, że pomimo wysiłków zmierzających do spełnienia tego zobowiązania, 13,6 miliona dawek straciło swoją ważność i będą musiały zostać wyrzucone. Kanadyjczycy tłumaczą to ograniczonym zapotrzebowaniem na szczepionkę i niechęcią innych krajów do podjęcia wyzwań związanych z dystrybucją szczepionek – informuje serwis MedicalXpress.
85 procent Kanadyjczyków jest w pełni zaszczepionych
W sumie Kanada przekazała innym krajom 8,9 miliona dawek szczepionki AstraZeneca — 4,8 miliona z jej głównego zaopatrzenia i 4,1 miliona dawek kupionych w ramach programu wymiany szczepionek COVAX. Około 85 proc. Kanadyjczyków jest w pełni zaszczepionych. Jeśli spojrzeć na całą światową populację jest to 61 proc. zaszczepionych. W najbiedniejszych krajach świata zaszczepionych przeciw COVID-19 jest zaledwie 16 proc. ludności.
W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 22,5 mln obywateli.
Czytaj też:
Wiadomo, ilu w pełni zaszczepionych zmarło na COVID-19