– Największym problemem, z jakim borykają się pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna w Polsce, jest dostępność do wszystkich nowoczesnych form leczenia. Zwłaszcza chodzi tutaj o dostęp do najnowszych leków biologicznych, takich jak np. vedolizumab, który zarejestrowany został już w 2014 roku, czy ustekinumab, który został zarejestrowany w 2016 roku, a nadal nie jest powszechnie dostępny – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr hab. Piotr Eder z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Wczesne rozpoczęcie skutecznego leczenia jest ważne, ponieważ względu na nierzadko agresywny przebieg, choroba często zmusza pacjentów do rezygnacji z pracy zawodowej, utrudnia normalne funkcjonowanie. Wielu chorych nawet nie ukończyło jeszcze 35. roku życia. Choroba może dawać pierwsze objawy już w wieku nastoletnim.
– Sytuacja pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna w jej najbardziej zaawansowanym stadium jest dość skomplikowana. Oni wymagają wielospecjalistycznej opieki. To są pacjenci, którzy często przebyli już szereg interwencji chirurgicznych, mają w wywiadzie mnóstwo prób zastosowania różnych leków. Nierzadko zdarza się, że mamy duży problem, aby zaoferować takiemu pacjentowi jakieś nowe leczenie, które diametralnie zmieni jego sytuację – mówi dr hab. Piotr Eder. – W najtrudniejszej sytuacji są na pewno pacjenci z powikłaniami choroby Leśniowskiego-Crohna, takimi jak przetoki, w tym przede wszystkim przetoki okołoodbytnicze. Szansy dla nich upatrujemy w nowoczesnych lekach.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy
Do najczęstszych objawów choroby Leśniowskiego-Crohna zalicza się skurcze i bóle brzucha, biegunki, nieuzasadnioną utratę masy ciała. Jak widać, są to objawy bardzo ogólne, mogące świadczyć o wielu innych, dolegliwościach, a także o poważnych chorobach jak nowotwór.
Inne objawy, które mogą wystąpić to:
-
niedokrwistość,
-
zaczerwienienie lub ból oka,
-
zmęczenie,
-
gorączka,
-
nudności lub utrata apetytu,
-
zmiany skórne, które obejmują czerwone, delikatne guzy pod skórą.
Nasilenie objawów może powodować stres, a także spożywanie niektórych potraw.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – powikłania
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest poważną chorobą, która wymaga jak najszybszego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia, w tym zmiany diety. Nieleczona choroba Leśniowskiego-Crohna może prowadzić do różnorodnych powikłań, np.:
-
niedrożności jelit,
-
powstawania przetok,
-
powstawania szczelin odbytu,
-
powstawania ropni i owrzodzeń,
-
niedożywienia z powodu problemów z wchłanianiem składników odżywczych,
- występowania stanów zapalnych w innych obszarach,
-
raka okrężnicy.
Jeżeli podejrzewasz, że możesz zmagać się z chorobą Leśniowskiego-Crohna, skontaktuj się z lekarzem.
Czytaj też:
Ile kosztuje Crohn? Chorego, rodzinę, społeczeństwo?