Guzy mózgu są główną przyczyną zgonów związanych z rakiem u dzieci. W przypadku kilku z tych nowotworów nie ma skutecznych terapii, a przeżycie jest często krótsze niż dwa lata.
Naukowcy dokonali przełomu, identyfikując, że kilka agresywnych guzów mózgu u dzieci jest wynikiem zatrzymania rozwoju w komórkach zarodkowych. Do takich wniosków doszedł zespół badawczy, kierowany przez dr Claudię Kleinman z Lady Davis Institute w Jewish General Hospital, wraz z dr Nadą Jabado z Instytutu Badawczego McGill University Health Center (RI-MUHC) i dr Michael Taylor ze Szpitala Chorych Dzieci (SickKids).
Guzy mózgu u dzieci a rozwój prenatalny
„Ustaliliśmy, że zahamowanie rozwoju komórek progenitorowych w obrębie móżdżku i przodomózgowia, gdzie pojawia się duża część wysokiej jakości guzów zarodkowych i pediatrycznych, jest odpowiedzialne za kilka nowotworów mózgu u dzieci” – powiedziała dr Kleinman. „Zamiast normalnego rozwoju postęp komórek zostaje zatrzymany, a one przekształcają się w nowotwory złośliwe. Ale zachowują wiele cech pierwotnych komórek, a my możemy wskazać pochodzenie nowotworu spośród setek różnych typów komórek obecnych w mózgu”. Wyzwaniem jest teraz określenie, jak najlepiej odblokować te komórki, promując ich różnicowanie i umożliwiając normalne procesy.
„Podstawą walki z tymi warunkami jest identyfikacja zachodzącego procesu biologicznego, co właśnie osiągnęliśmy w naszych badaniach” - powiedziała lekarka. „Kiedy zrozumiemy podstawowe mechanizmy, można rozpocząć poszukiwania środków do odblokowania zatrzymanego rozwoju komórek. Złożoność mózgu jest zdumiewająca, a teraz zawęziliśmy zakres wyszukiwania”.
Praca badawcza jest wynikiem szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej obejmującej naukowców z całego Quebecu, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Francji.
Czytaj też:
Guz mózgu objawy, rodzaje i rozpoznanie raka mózgu