- Co oznacza zgrubienie za uchem? To może być kaszak lub tłuszczak
- Czy guzek pod uchem to groźny objaw?
- Co może oznaczać guzek za uchem?
- Guzek za uchem - kaszak
- Guzek za uchem - tłuszczak
- Guzek za uchem – choroby ślinianek przyusznych
- Zgrubienie za uchem a węzły chłonne
- O czym świadczą powiększone węzły chłonne?
- Powiększone węzły chłonne za uszami
- Guzek za uchem objawem choroby nowotworowej
- Zgrubienie za uchem – do jakiego lekarza się udać?
- Guzek za uchem – jakie badania wykonać?
- Kiedy zgłosić się do lekarza?
Guzek za uchem niepokoi wiele osób. Na początek trzeba wiedzieć, że każda zmiana, nawet jeżeli nie boli, musi być skonsultowana z lekarzem. Zgrubienia i guzki na ciele nie muszą oznaczać poważnych schorzeń, ale zawsze trzeba sprawdzić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Wczesna diagnoza nietypowych zmian to szansa na szybkie pokonanie każdej choroby.
Co oznacza zgrubienie za uchem? To może być kaszak lub tłuszczak
W okolicy uszu najczęściej powstają zgrubienia, które powodują problemy typowo dermatologiczne. Zwykle guzek za uchem to kaszak lub tłuszczak, ale diagnozę powinien zawsze postawić lekarz. Przyjmuje się, że jeżeli zmiana jest ruchoma i można swobodnie przesuwać ją pod skórą, to nie powinna być oznaką groźnych chorób, jednak zawsze trzeba wykonać badania, które to potwierdzą.
Zmiany o podłożu dermatologicznym to dość częste przyczyny powstawania zgrubień w okolicy ucha oraz na małżowinie usznej, zwłaszcza płatku ucha. Mogą one mieć od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów i wymagają wykonania zabiegu chirurgicznego, który pomoże się ich pozbyć.
Czy guzek pod uchem to groźny objaw?
Guzek za uchem nie zawsze jest groźny, ale nie wolno go bagatelizować. Może oznaczać zmianę skórną, którą trzeba usunąć u dermatologa lub chirurga, ale może też być objawem groźniejszych chorób.
Guzek za uchem może wystąpić na skutek chorób gardła i migdałków, a także infekcji ogólnej. Niekiedy jest pokłosiem zapaleń ucha środkowego lub problemów z zębami. Zgrubienia pod uszami mogą wystąpić także przy chorobach tarczycy.
Zgrubienie czy guzek zawsze należy skonsultować ze specjalistą, który pomoże nam rozstrzygnąć wątpliwości i dowiedzieć się z jakiego rodzaju zmianą mamy do czynienia.
Co może oznaczać guzek za uchem?
Zgrubienie za uchem może oznaczać:
- infekcję bakteryjną
-
kaszak guzek
- tłuszczak
- powiększony węzeł chłonny
- chłoniak hodgkina
Może być również przerzutem nowotworowym w przypadku pacjentów, którzy leczą się onkologicznie.
Guzek za uchem - kaszak
Kaszak to jedna z najczęstszych przyczyn guzków za uchem. Takie zgrubienie powstaje najczęściej w okolicy szyi, tuż za płatem małżowiny usznej. Najczęstszą przyczyną jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Jest to charakterystyczne zgrubienie, które powstaje na skutek zaczopowania gruczołów łojowych. Torbiel zastoinowa wynika z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej albo z problemów skórnych (np. może pojawiać się u osób z tłustą cerą). Do powstania kaszaka mogą przyczynić się także inne czynniki, np. niewłaściwa higiena czy pielęgnacja skóry.
Kaszak łatwo rozpoznać, ponieważ z tyłu krosty lub zmiany pojawia się charakterystyczna czarna kropka, która wygląda jak zaskórnik. To zaczopowane ujście gruczołu łojowego. Z taką zmianą warto wybrać się do dermatologa, który usunie zgrubienie lub zaleci usunięcie go u chirurga.
Niekiedy wokół kaszaka tworzy się stan zapalny wypełniony wydzieliną. Powoduje on ból i tkliwość, oznacza również jak najszybszą wizytę u chirurga w celu usunięcia ropy. Czasem konieczne jest wykonanie posiewu oraz włączenie antybiotykoterapii. Kaszak może być powiązany z powiększonym węzłem chłonnym, ale nie musi – wszystko zależy od tego, czy zmianie towarzyszy stan zapalny.
Guzek za uchem - tłuszczak
Zgrubienie za uchem może być również tłuszczakiem. Tłuszczak oznacza konieczność wizyty u dermatologa lub chirurga w celu dokładnego obejrzenia zmiany i usunięcia jej. Większość takich zmian, zwłaszcza jeśli są ruchome, jest łagodna i nie powinna budzić niepokoju.
Guzek za uchem – choroby ślinianek przyusznych
Zgrubienie za uchem może być także związane z chorobami ślinianek. W tym przypadku zachodzi ryzyko, że są to zmiany przednowotworowe lub o podłożu nowotworowym, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
W takiej sytuacji guzek najczęściej występuje na szyi, w okolicy ślinanek. Oznacza konieczność szybkiej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta do specjalisty.
Zgrubienie za uchem a węzły chłonne
W okolicy uszu znajdują się liczne węzły chłonne, które ulegają powiększeniu w wyniku toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Obustronne, bolesne powiększenie węzłów chłonnych to najczęściej efekt toczącej się infekcji bakteryjnej lub wirusowej w obrębie jamy ustnej, ucha lub jamy nosowej. Częstym powodem powiększenia węzłów chłonnych w okolicy uszu są nieleczone schorzenia stomatologiczne, które nie muszą powodować bólu zęba.
Zgrubienie za uchem może pojawić się z powodu przeziębienia, grypy, zapalenia migdałków, świnki, odry, ospy i wielu innych chorób zakaźnych. Jeżeli spowodowane jest infekcją, to znika w ciągu kilku tygodni po jej wyleczeniu.
Węzły chłonne mogą także ulec powiększeniu w wyniku innych, znacznie poważniejszych chorób. Powiększone węzły chłonne są pierwszym objawem nowotworów, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować. Niepokojące są przede wszystkim twarde i niebolesne guzki, które pojawiają się tylko po jednej stronie. W przypadku nowotworów węzły chłonne stają się nieruchome.
O czym świadczą powiększone węzły chłonne?
Węzły chłonne mogą zostać powiększone na skutek infekcji, chorób wirusowych albo bakteryjnych. Węzły chłonne powiększają się także na skutek chorób przyzębia, dziąseł. Niekiedy za ich bolesność odpowiadają zatem nieleczone zęby.
Każde powiększenie węzłów chłonnych powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Wymaga pilnej diagnostyki, niekiedy konieczne jest badanie usg. O tym, jakie badania trzeba wykonać, zdecyduje lekarz rodzinny.
Powiększone węzły chłonne za uszami
W przypadku infekcji bardzo często powiększają się węzły chłonne za uszami. Dotyczy to nie tylko infekcji wirusowych, ale tez bakteryjnych czy grzybiczych. To naturalna reakcja obronna organizmu, która polega na wytwarzaniu przeciwciał do obrony wirusa.
Takie powiększone węzły chłonne można łatwo wyczuć palcami za uszami. Bardzo często na wizycie lekarskiej lekarz dokładnie bada węzły chłonne, a ich wyczuwalne powiększenie jest jednym z objawów infekcji.
Powiększone węzły chłonne mogą oznaczać też poważniejsze choroby, m.in. nowotworowe. W takiej sytuacji często pojawiają się inne objawy ze strony organizmu, m.in. nocne poty.
Guzek za uchem objawem choroby nowotworowej
Guzek za uchem może być także objawem raka. W takiej sytuacji zmiany są często duże i twarde. Zgrubienie za uchem może być objawem chłoniaka, który wywołuje również nocne poty oraz temperaturę ciała. Powoduje także bolesny obrzęk szyi. Każde wyczucie guzka na szyi czy pojawienie się powyższych objawów oznacza konieczność kontaktu z lekarzem specjalistą.
Zgrubienie za uchem – do jakiego lekarza się udać?
Pojawiające się na ciele guzki i zgrubienia trzeba najpierw skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Po badaniu fizykalnym zleci on wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy. Najczęściej w takim przypadku wykonuje się ogólne badanie krwi z OB oraz CRP. Konieczne może być też wykonanie badań jamy ustnej, gardła, uszu lub jamy nosowej w celu wykrycia podłoża infekcji, jeżeli wykonane badania będą wskazywały na zakażenie bakteryjne lub wirusowe. W przypadku podejrzenia nowotworów wykonuje się badania histopatologiczne, które pozwalają określić rodzaj zmiany. W tym celu niezbędne jest pobranie wycinka tkanek.
Podsumowując, zgrubienie za uchem nie powinno być bagatelizowane. Najlepiej udać się do lekarza w momencie pojawienia się niepokojącej zmiany. Oczekiwanie, że problem minie równie szybko, jak się pojawił, może spowodować poważne problemy w przypadku, gdy guzek jest wynikiem schorzeń nowotworowych. Warto pamiętać, że wykryte w początkowym stadium nowotwory można skutecznie leczyć. Guzom o podłożu nowotworowym najczęściej towarzyszą dodatkowe objawy np.:
- osłabienie i przewlekłe zmęczenie,
- przewlekła gorączka lub stan podgorączkowy,
- częste infekcje,
- ogólne złe samopoczucie,
- nocne poty.
Guzek za uchem – jakie badania wykonać?
Po pojawieniu się guzka warto od razu zapisać się na wizytę do specjalisty i rozwiać wątpliwości. Guzek za uchem może być kaszakiem lub tłuszczakiem, ale może również oznaczać choroby ślinianek. Z tego względu najlepiej zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub do dermatologa. Tam specjalista oceni wygląd zmiany i skieruje na odpowiednie badania.
Jeśli mamy do czynienia z kaszakiem, zmiana najczęściej zostaje od razu usunięta, a pacjentowi może zostać włączone leczenie antybiotykami. Na tym sprawa się kończy, dlatego nie warto obawiać się takiej wizyty.
W przypadku chorób ślinianek często konieczne jest wykonanie szeregu badań, które potwierdzą, z jaką chorobą mamy do czynienia. Im szybciej je wykonamy, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że zmiany, które są miękkie lub niebolesne, najczęściej nie oznaczają nic złego.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Do lekarza należy zgłosić się kiedy:
- zmiana jest bolesna
- guzek jest twardy i zbity
- zmianie towarzyszą inne objawy, m.in. utrata masy ciała
- pojawiają się nocne poty
- gorączka
- węzły chłonne są powiększone długotrwale
W takiej sytuacji szybka konsultacja ze specjalistą może pomóc w odpowiednim momencie zdiagnozować chorobę i zwiększyć szansę na jej wyleczenie.
Czytaj też:
5 nieoczywistych przyczyn suchej i łuszczącej się skóry