Migrena jest bardzo intensywnym bólem głowy z charakterystycznymi objawami. Osoby, które doświadczyły migreny, mówią, że ból utrudnia normalne funkcjonowanie, powoduje światłowstręt, wymioty i problemy z równowagą. Z każdym kolejnym atakiem potrafią już wyłapywać pierwsze objawy, które sygnalizują ból migrenowy i mogą w porę zażyć lek przeciwbólowy. W przypadku migreny często kluczowy jest właśnie moment przyjęcia tabletek przeciwbólowych – jeśli zareagujemy za późno, leki mogą nie zadziałać. Czasem ból jest tak silny, że trzeba udać po pomoc do szpitala. Przyczyny powstawania migreny u poszczególnych osób wciąż są nie do końca znane.
Ocena bólów głowy zwykle rozpoczyna się u lekarza pierwszego kontaktu, który analizuje, czy pacjent ma zwykły ból głowy, czy też dzieje się coś poważniejszego. Czasem ból głowy może wynikać z głodu lub odwodnienia, być spowodowany stresem, skokiem lub spadkiem ciśnienia, a także wynikać z innych, poważnych chorób, schorzeń i urazów. Jeśli często doświadczasz bólu głowy, powinieneś udać się do specjalisty. Czekając na wizytę, warto prowadzić dziennik bólu głowy, w którym zapisuje się wszystkie epizody wraz z objawami. Diagnozowanie migreny opiera się przede wszystkim na wykluczeniu innych chorób i schorzeń, mogących powodować silne bóle głowy.
Migrena – jak z nią walczyć?
W Polsce cierpi na nią aż 3 miliony osób. W studiu „Dzień Dobry TVN” o tej dolegliwości opowiedział specjalista od neurostymulacji dr. Adam Górka. Jakie są metody leczenia migreny?
Czytaj też:
Anty-rak: czy można uciec przed nowotworem?