Raport wskazuje,, że Bangkok jest obecnie miastem najbardziej zagrożony globalnym rozprzestrzenianiem się wirusa w oparciu o liczbę podróżujących samolotów, które przypuszczalnie przybędą tam z najbardziej dotkniętych wirusem miast w Chinach kontynentalnych. Drugie miejsce na liście zajmuje Hongkong a następnie Tajpej. Sydney, Nowy Jork i Londyn to jedne z 30 innych dużych miast ujętych w badaniach. Najbardziej zagrożonymi krajami lub regionami na świecie są Tajlandia, Japonia i Hongkong. USA jest na 6 miejscu, Australia 10, a Wielka Brytania 17.
Czytaj też:
Koronawirus. Eksperci radzą, jak wzmocnić odpowiedź immunologiczną
Najbardziej zagrożone nadal Chiny
W Chinach kontynentalnych miasta Pekin, Kanton, Szanghaj i Chongqing są przez naukowców uznawane za miasta wysokiego ryzyka, podobnie jak prowincje Guangdong, Zhejiang, Syczuan i Henan. Andrew Tatem z University of Southampton mówi: „Poprzez monitorowanie trendów [podróżniczych] i identyfikację obszarów wysokiego ryzyka możemy pomóc w informowaniu o interwencjach w zakresie zdrowia publicznego, takich jak badania przesiewowe i gotowość opieki zdrowotnej”.
Zespół wykorzystał anonimowe dane z telefonów komórkowych i adresów IP (2013–2015) 1, a także międzynarodowe dane dotyczące podróży lotniczych, aby zrozumieć wzorce przemieszczania się ludzi w Chinach i na całym świecie podczas 40-dniowego okresu świątecznego w Chinach. Zidentyfikowano 18 chińskich miast (w tym Wuhan) zagrożonych nCoV-2019 i ustalono liczbę pasażerów lotniczych, którzy mogą podróżować z tych miast do globalnych miejsc docelowych (w okresie trzech miesięcy). Zespół ustalił pierwsze 30 najbardziej zagrożonych krajów i miast na świecie.
Naukowcy podkreślają, że duży odsetek podróżował z objawami we wczesnym etapie epidemii, zanim wprowadzono ograniczenia. Masowe podróże prawdopodobnie zbiegły się w czasie z ostatnimi etapami szczytowej liczby ludności opuszczającej Wuhan na okres wakacyjny. Według władz Wuhan prawdopodobnie ponad 5 mln osób opuściło już miasto.
Główny autor raportu, dr Shengjie Lai z University of Southampton, komentuje: „Rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa jest szybko zmieniającą się sytuacją i ściśle monitorujemy epidemię, aby zapewnić dalsze aktualne analizy prawdopodobnego rozprzestrzenienia, w tym skuteczność blokady transportu w chińskich miastach i transmisji przez osoby powracające z księżycowego święta Nowego Roku, które zostało przedłużone do 2 lutego”.
Czytaj też:
Zakaz podróży do Chin i kwarantanna. Międzynarodowe korporacje reagują na koronawirusa