Podczas 23. Międzynarodowej Konferencji AIDS 2020 pojawiły się dwa znaczące ogłoszenia – możliwy przypadek długotrwałej remisji wirusa i badania, które wykazały, że zastrzyk może zapobiec HIV.
Naukowcy prezentujący na konferencji powiedzieli, że pewien Brazylijczyk może być pierwszą osobą, która doświadczy długotrwałej remisji HIV po leczeniu jedynie schematem leków przeciwwirusowych – a nie przeszczepem komórek macierzystych. Naukowcy stwierdzili, że zdiagnozowano u niego HIV, ludzki wirus niedoboru odporności, który powoduje AIDS, osiem lat temu i teraz nie wykazuje żadnych oznak tego wirusa. Jednak odkrycie dotyczyło tylko jednego pacjenta, a badania nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane.
Leczenie wirusa HIV
Od czasu wybuchu epidemii AIDS w latach 80. zaledwie dwie osoby zostały długoterminowo wyleczone z wirusa HIV za pomocą przeszczepów komórek macierzystych. Badania wykazały, że leczenie HIV komórkami macierzystymi jest skomplikowane, ryzykowne i może narazić ludzi na infekcje. Może też nie działać, ponieważ ciało może odrzucić przeszczep.
W badaniu omawianym przez naukowców z Federalnego Uniwersytetu w São Paulo 37-letni mężczyzna był jednym z 30 uczestników badania klinicznego badającego podejście do leczenia z nadzieją na znalezienie lekarstwa na HIV. Mężczyzna, który wziął udział w badaniu w 2016 r., był 1 na 5 osób, którym podawano „wysoce zintensyfikowaną” terapię przeciwretrowirusową lekami dolutegrawir i marawirok oraz 500 mg dwa razy dziennie nikotynamidu, postaci witaminy B3, przez 48 tygodni. Naukowcy monitorowali i mierzyli wirusowe DNA, które można było wykryć u każdego uczestnika. Po 57 tygodniach naukowcy odkryli, że jego całkowity DNA wirusa HIV „był niewykrywalny”, a jego test na obecność przeciwciał przeciw HIV pozostał ujemny.
„Mimo że wciąż jest to odizolowany przypadek, może to oznaczać pierwszą długoterminową remisję HIV bez przeszczepu komórek macierzystych” – napisali naukowcy w streszczeniu. „Trwają dalsze analizy, takie jak hodowla wirusów i sekwencyjny profil / wykrywanie przeciwciał HIV”.
Czytaj też:
Komórki mózgu mogą rozprzestrzeniać HIV w organizmie? Nowe doniesienia