Z powodu tej choroby, co roku w Europie około pół miliona osób umiera. Po 40-tce ryzyko zachorowania na zakrzepicę wzrasta 2-krotnie w każdej kolejnej dekadzie życia.
Co prowadzi do rozwoju choroby?
W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które:
- prowadzą mało aktywny tryb życia,
- wykonują stojącą pracę,
- występują u nich zaburzenia układu krzepnięcia,
- zażywają tabletki antykoncepcyjne,
- mają nadwagę,
- są otyłe,
- są w ciąży,
- przebyły zabiegi chirurgiczne,
-
noszą za ciasną odzież.
Mylące objawy zakrzepicy
Specjaliści przestrzegają, że zakrzepica może dawać mylące, niecharakterystyczne objawy, które często są bagatelizowane przez pacjentów. Należy do nich obrzęk kończyn dolnych, który przypisywany jest przemęczeniu lub upałom. Jeśli opuchliźnie towarzyszy ból, podwyższona temperatura, uczucie ciągnięcia w mięśniach nóg i przekrwione naczynia krwionośne trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.
Objawy choroby:
Drętwienie kończyn
Niepokój powinno wzbudzić drętwienie kończyn, brak czucia w rękach i nogach. Zakłócony przepływ krwi powoduje drętwienie i mrowienie kończyn. Może też wskazywać na schorzenia o podłożu neurologicznym.
Zadyszka
Zadyszka to jeden z cichych objawów zakrzepicy. Może świadczyć o zatorowości płucnej. Płytki oddech może oznaczać też chwilowe osłabienie, ale może być również symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych: niewydolnoci serca lub dławicy piersiowej.
Rozgrzana skóra na kostce lub łydce, ból nóg
Jednym z pierwszych sygnałów zakrzepicy jest rozgrzana skóra na kostce lub łydce i ból nóg, który ustępuje, gdy podniesiemy kończynę do góry. Może mu towarzyszyć zmieniony kolor skóry, która skóra staje się blada, a nawet szaro-niebieska.
Jakie badania pomogą wykryć chorobę?
Jednym z badań pomagającym w wykluczeniu zakrzepicy jest stężenie D-dimerów. Podczas wywiadu lekarskiego stosuje się również zestaw 12 pytań zwanych skalą Wellesa. Odpowiedzi twierdzące określają poziom prawdopodobieństwa wystąpienia zakrzepicy.
Czytaj też:
Skóra jak ciasto albo pergamin? To może być objaw którejś z dwóch groźnych chorób