Chorobę tętnic obwodowych (PAD) powodują blokady złogów cholesterolu w tętnicach, które dostarczają krew do nóg. Nieleczona choroba może spowodować całkowitą utratę krążenia w nogach oraz w stopach i doprowadzić nawet do utraty kończyn. Może spowodować też udar.
Choroba palaczy
Jednym z głównych czynników, który prowadzi do rozwoju choroby, jest palenie papierosów. Badania wskazują, że palacze są trzy razy bardziej narażeni na rozwój choroby w porównaniu do osób niepalących. Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą: wiek, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.
„Choroba tętnic obwodowych jest powszechna na całym świecie, pojawia się zwłaszcza u ludzi starszych i osób z cukrzycą lub palących” – wskazują specjaliści z American Heart Association.
Objawy choroby tętnic obwodowych
Pacjenci z chorobą tętnic obwodowych zazwyczaj odczuwają zmęczenie, ból, skurcze lub dyskomfort w nogach. Objawy występują szczególnie podczas chodzenia, wchodzenia po schodach lub ćwiczeń fizycznych.
W prosty sposób można wykluczyć chorobę
Chorobę można wykluczyć za pomocą prostego badania fizykalnego. Jeśli w kostkach jest wyczuwalne silne tętno, to jest mało prawdopodobne, że cierpisz na tę chorobę – wskazują specjaliści. Najlepiej jednak, żeby badanie przeprowadził lekarz.
Leczenie
Oprócz leków obniżających poziom cholesterolu, które zapobiegają progresji choroby, stosowane są mało inwazyjne techniki oparte na wprowadzeniu odpowiednich substancji do zajętych miażdżycą żył. Jak twierdzą specjaliści, leczenie jest skuteczne i przynosi dobre wyniki.
„Zarówno w leczeniu, jak i w zapobieganiu chorobie, skuteczne jest rzucenie palenia oraz leczenie cukrzycy, jeśli to ona jest przyczyną choroby tętnic obwodowych. Dodatkowo pacjentom zalecana jest dieta zdrowa dla serca, typy śródziemnomorska, oraz regularna aktywność fizyczna spowalniająca postęp miażdżycy” - wskazuje dr Eric Stah, kardiolog University Hospital w Staten Island.
Czytaj też:
Za niski cholesterol? Dowiedz się, jakich 5 chorób powoduje