-
Jak będzie wyglądał człowiek za tysiąc lat? Ta wizja przeraża
Jak będzie wyglądał człowiek za tysiąc lat? „Smartfonowa szyja”, rozwinięte kciuki od używania telefonów komórkowych, dodatkowa powieka, która wzmocni ochronę naszych oczu – to niektóre elementy nowego wizerunku kobiety przyszłości....
BadaniaChoroby -
Ten syrop pomoże wyleczyć jesienne infekcje. Przygotuj go sam
Zamiast do apteki idź do warzywniaka! Kup korzeń chrzanu i zrób z niego domowy syrop na przeziębienie. Łagodzi pierwsze objawy przeziębienia, a także ból gardła i zatok. Wypróbuj sprawdzony przepis, który stosowały nasze babcie.
Strefa PacjentaChoroby -
Trąd to nie kara za grzechy. Naukowcy odkryli, że bakterie mogą ratować życie
Trąd, który kiedyś był traktowany jako kara za grzechy, może pomóc w leczeniu groźnych chorób. Brytyjscy naukowcy odkryli, że bakterie trądu pomagają w regeneracji komórek wątroby. To zdolność „biologicznej alchemii”, którą będzie można...
BadaniaChoroby -
Członkini Razem zaatakowała charytatywną działalność Lewandowskich. Twitter reaguje
Anna i Robert Lewandowscy kwotą 500 tys. złotych wsparli Centrum Zdrowia Dziecka. Według działaczki partii Razem, była to suma zbyt mała. Jej komentarz wywołał burzę na Twitterze.
ChorobyCiąża i dziecko -
Powstała wyszukiwarka hospicjów i lekarzy medycyny paliatywnej
Ruszyła wyszukiwarka www.opiekapaliatywna.info. Dzięki niej, lekarze rodzinni i bliscy ciężko chorych pacjentów, będą mogli znaleźć odpowiednią opiekę.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Symulator starości. Na chwilę można sobie dodać nawet 40 lat
Jak to jest, kiedy wzrok szwankuje, stawy tracą mobilność i zwyczajnie, masz mniej siły? Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mogą korzystać ze specjalnych symulatorów starości.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Co złego może się wydarzyć na boisku? Najbardziej absurdalne kontuzje piłkarzy
Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie, ale jednocześnie jeden z najbardziej kontuzjogennych. Co może wydarzyć się podczas gry w piłkę? Piszemy o najczęstszych kontuzjach, ale też o tych najdziwniejszych i najbardziej...
ChorobyStrefa PacjentaKatarzyna Świerczyńska -
Pan Tabletka: Ludzie nie potrzebują farmaceutów, wystarczą im reklamy
Bywało, że przychodzili pacjenci wyedukowani na reklamach, a gdy ja im coś odradzałem, poirytowani wychodzili, szli do apteki obok, a potem stawali w oknie i pokazywali przez szybę, że dopięli swego. Kupili preparat z reklamy – mówi...
Ciąża i dzieckoChorobyPaulina Socha-Jakubowska -
Białe plamki na wargach, jasna obwódka wokół rogówki oka? Sprawdź listę nietypowych objawów wysokiego cholesterolu
Niewiele osób wie, że małe białe plamki na granicy warg, tzw. plamki Fordyce’a to oznaka zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Lista nietypowych objawów, które powinny zaniepokoić, jest długa. Specjaliści przestrzegają, żeby nie...
Strefa PacjentaChoroby -
Łechtaczka: gdzie się znajduje? Budowa i funkcje łechtaczki
Stymulacja łechtaczki zwiększa przyjemność związaną z intymnymi zbliżeniami. Czym jest łechtaczka? Gdzie się znajduje? Dowiedz się więcej na temat budowy anatomicznej oraz funkcji łechtaczki.
SeksZdrowie seksualneMaja Błaszczyk -
Czeka nas potężna fala grypy? Specjalista tłumaczy, dlaczego
Wiele wskazuje na to, że ten sezon grypowy będzie wyjątkowo ciężki. Jak powiedział prof. Leszek Szenborn, szczepienia to najskuteczniejszy sposób, aby ograniczyć epidemię.
Strefa PacjentaChoroby -
Polacy leczą przeziębienie antybiotykami. Alarmujący raport
Choć poziom konsumpcji antybiotyków w Europie spada, to wiedza na temat tych leków ciągle kuleje. Według danych Eurobarometru połowa Europejczyków myśli, że antybiotyki pokonają infekcję wirusową. Jak na tle innych krajów wypadają Polacy?
ChorobyStrefa PacjentaKatarzyna Świerczyńska -
Nowotwory tego nie lubią. Co zrobić, aby je pokonać?
Regularne badania i profilaktyka. To jest najlepsza broń przeciwko nowotworom. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Sprawdź, czym jest karta DiLO i kto może ją wystawić.
Strefa PacjentaChoroby -
Masz alergię i często zapadasz na infekcje? Przyczyna może być w twoim mieszkaniu
Zastanawiasz się, dlaczego często zapadasz na infekcje i pojawiają się u ciebie nieznanej przyczyny alergie? Przyczyną może być zbyt duża wilgoć w twoim mieszkaniu. Wysoka temperatura i wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a to...
Strefa PacjentaChoroby -
Sprawdź, na jakie choroby zachorujesz na starość. Czy można ich uniknąć?
Wiadomo, że nie da się przeżyć życia i nie chorować. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na wiele chorób. Czy można przewidzieć, na co zachorujesz na starość? Eksperci wyjaśniają.
Strefa PacjentaChoroby -
Masz częste wahania nastroju? Sprawdź poziom cukru
Wahania nastoju, rozdrażnienie, wściekłość, napady głodu, kołatanie serca? To mogą być objawy hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Konsekwencje dla zdrowia mogą być poważne.
Strefa PacjentaChoroby -
Lawinowy wzrost przypadków ospy. Specjaliści mają wyjaśnienie
Od 1 stycznia do 31 października tego roku zanotowano w Polsce ponad 139 tys. przypadków ospy wietrznej. W 2021 r. w tym samym okresie było ich 37 tys.
ChorobyCiąża i dzieckoStrefa Pacjenta -
Światowy dzień POChP. Cierpi 2 mln Polaków, 1/3 bez diagnozy
– POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, to druga po nadciśnieniu tętniczym najczęstsza choroba w Polsce – podkreśla dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Co więcej, liczba...
ChorobyStrefa Pacjenta -
Tych pokarmów unikaj, jeśli masz chory pęcherz. Na liście aż 10 pozycji
Niektóre pokarmy mogą podrażniać pęcherz lub drogi moczowe i nasilać objawy OAB (naderaktywego pęcherza). Co znajduje się na tej liście?
ChorobyBadania -
Tak działa polski „inteligentny plaster”. Pomoże w poważnym problemie
Polacy zdobyli dziś globalną Nagrodę Jamesa Dysona za swój przełomowy projekt inteligentnego opatrunku SmartHEAL. Już po wygranej trzech inżynierów Politechniki Warszawskiej dzieli się z nami swoimi emocjami i opowiada o projekcie.
ChorobyKrzysztof Sobiepan -
Śpisz przy świetle? Możesz zachorować na groźną chorobę cywilizacyjną
Wielu z nas lubi spać w nocy przy małym, „niepozornym” źródle światła. Teraz nowe badania pokazują, że taka ekspozycja nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm.
Doniesienia naukoweChoroby