Rak nerki, zwany również rakiem nerkowokomórkowym (RCC), jest dość rzadkim nowotworem złośliwym. Każdego roku diagnozuje się ok. 5 tys. nowych przypadków. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego się tworzy. Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania wymienia się:
- palenie tytoniu,
- otyłość,
- małą aktywność fizyczną,
- nadciśnienie tętnicze,
- przewlekłe przyjmowanie leków przeciwbólowych,
- narażenie na niektóre czynniki chemiczne (metale ciężkie, garbniki, azbest),
- zakażenie wirusem HIV–.
Objawy nowotworu nerki
Rak nerki nie daje przez długi czas żadnych objawów, dlatego jest szczególnie groźny i określany jako podstępny. Do klasycznych objawów guza rozwijającego się w obrębie nerek, należy tzw. triada Virchowa. Są to: ból w okolicy lędźwiowej, krwiomocz oraz guz brzucha.
Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa po jednej stronie
Chociaż ból w okolicy lędźwi kręgosłupa może być objawem różnorodnych problemów ze zdrowiem, to ból zlokalizowany po jednej stronie może wskazywać na raka nerki. Nie należy jednak pochopnie stawiać diagnozy, ale udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Podobne objawy bólowe mogą wystąpić przy kamicy nerkowej, ale dają je również torbiele jajnika lub endometrioza u kobiet.
Krwiomocz
Pojawiająca się w moczu krew może wskazywać na raka nerki, ale nie tylko. Jest też jednym z objawów raka pęcherza oraz towarzyszy mniej groźnym schorzeniom. Należą do nich różnego rodzaju infekcje oraz kamica układu moczowego.
Wyczuwalny guz
Guz nerki może być wyczuwalny od strony jamy brzusznej. Dotyczy to nowotworów, które są dużych rozmiarów, zwykle w zaawansowanym już stadium. Guz wykryć może lekarz, badając pacjenta lub w badaniu USG jamy brzusznej czy podczas tomografii komputerowej.
Inne objawy raka nerki
Do pozostałych objawów charakterystycznych raka nerki należą symptomy identyczne, jak przy rozwoju wielu chorób nowotworowych. Zaliczamy do nich: szybką utratę masy ciała, utrzymujący się stan podgorączkowy i uczucie zmęczenia.
Nagłe chudnięcie
Jednym z charakterystycznych symptomów rozwijającej się choroby nowotworowej jest chudnięcie bez stosowania diety. Zwykle chorzy na raka chudną 5-6 kilogramów w kilka tygodni czy miesięcy, w zależności od stopnia rozwoju nowotworu.
Stany podgorączkowe
Podwyższona temperatura ciała jest jednym z objawów raka nerki, występuje nawet u 20 proc. pacjentów. Związana jest m.in. ze zwiększonym poziomem interleukiny 6-cytokiny, która ma właściwości prozapalne, pobudzające wydzielanie białek ostrej fazy np. CRP i podnoszącej temperaturę ciała. Niepokojące jest, gdy gorączka utrzymuje się przez ok. 2 tygodnie i nie towarzyszą jej objawy infekcji.
Ciągłe uczucie zmęczenia
Utrzymujące się przez długi czas zmęczenie może być objawem toczących się zmian nowotworowych w organizmie, ale mogą przyczyniać się do jego wystąpienia także zaburzenia hormonalne. W przypadku choroby nowotworowej tłumaczy się je nadmiernym wydzielaniem cytokin prozapalnych oraz większym zapotrzebowaniem organizmu na energię, kiedy atakuje go rak.
W przypadku wystąpienia któregoś z objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Czytaj też:
Dobry na dnę moczanową i kamicę nerkową. Zobacz, jak przygotować napar z liści brzozyCzytaj też:
Czy picie piwa poprawia pracę nerek? Sprawdź, co korzystnie wpływa na nerki, a co szkodzi