-
Doradca Hołowni o szczepieniach niepełnosprawnych. „Kilka dni czekałem aż przyjadą”
Lista schorzeń kwalifikujących do szczepienia w pierwszej kolejności powinna zostać jak najszybciej zaktualizowana. Szczepić trzeba osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny i opiekunów, bo jeżeli nawet OzN się zaszczepi i nie złapie...
Dariusz Grzędziński
-
Naukowcy odnotowali pierwszy przypadek narodzin chłopca z 3 penisami
Chłopiec przyszedł na świat w Duhok, w Iraku i jest pierwszym znanym medycynie człowiekiem z trifalią, czyli właśnie trzema penisami.
ChorobyCiąża i dziecko -
Dlaczego dzieci rzadziej chorują na COVID? Różnica może tkwić na poziomie komórkowym
Ludzki układ odpornościowy działa dzięki całej armii limfocytów T, limfocytów B, makrofagów i innych, chroniących nas przed patogenami. Jednak nie oznacza to, że wszyscy jesteśmy chronieni w tym samym stopniu.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Skóra tego dziecka rośnie 10 razy szybciej niż innych ludzi. Dziewczynka właśnie została modelką
5-letnia Harper Foy musi brać trzy długie kąpiele dziennie, a jej skóra potrzebuje stałego nawilżenia. Choć dziewczynka cierpi na rybią łuskę arlekinową, jej rodzice robią wszystko, by zbudować jej pewność siebie.
ChorobyCiąża i dziecko Galeria -
Rada Medyczna o „prawdopodobnym” otwarciu żłobków i przedszkoli. Co zdecyduje rząd?
Możliwe, że rząd ogłosi otwarcie żłobków i przedszkoli. Rada Medyczna, która doradza premierowi, oceniła, że taki ruch może być „bardzo prawdopodobny”. 14 kwietnia zbiera się natomiast rządowy zespół, więc decyzje w tej sprawie mogą...
-
Czy myśląca maszyna może się stać człowiekiem? „Fantastyka naukowa pół żartem, pół serio”
Mówi się, że ojczyzną pisarza jest język, w którym tworzy swoje utwory. I to prawda. Dlatego Mickiewicz jest polskim wieszczem, podobnie Miłosz, a za to tacy Polacy jak Potocki, Korzeniowski czy Kosiński odpowiednio są pisarzami...
Leszek Bugajski
-
Kompleks Boga – gdy człowiek myśli, że ma nadnaturalne zdolności
Kompleks Boga to zaburzenie osobowości, w którym człowiek uważa, że ma nadnaturalne zdolności. Jak objawia się kompleks Boga i na czym polega leczenie zaburzenia?
PsychologiaZaburzenia psychiczne -
Terapia poznawczo-behawioralna: skuteczna metoda leczenia depresji i zaburzeń lękowych
Terapia poznawczo-behawioralna to najskuteczniejsza metoda psychoterapii. Na czym dokładnie polega i kto może z niej skorzystać?
PsychologiaTerapie -
Spędziłem sześć godzin na oddziale covidowym. „Przywożą coraz młodszych”
Jedna z przywiezionych w nocy osób to młoda kobieta. We wtorek urodziła dziecko. W piątek trafiła na intensywną terapię. Teraz jest w śpiączce. Dwoje lekarzy robi jej tracheostomię. – Tchawica się zapadła i nie mogłam wprowadzić przewodu...
KoronawirusBolesław Breczko
-
Karmisz piersią? To może uchronić cię przed chorobami serca i cukrzycą
Jak wykazały wieloletnie badania, kobiety karmiące piersią mają mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy w porównaniu z tymi, które tego nie robią lub nie mogą karmić. Jednak mechanizmy zmniejszania tego ryzyka u kobiet...
Profilaktyka i leczenieChorobyCiąża i dziecko -
13-letnia córka Agaty Mróz-Olszewskiej mierzy się z hejtem. Dostaje okrutne komentarze
Córka Agaty Mróz-Olszewskiej spotkała się z okrutnym hejtem w sieci. Internauci zarzucają jej, że gdyby nie ona, to siatkarka wciąż by żyła.
-
Kim jest pesymista? Zachowania charakterystyczne dla pesymisty
Pesymista to osoba negatywnie nastawiona do świata i do życia. Widzi przyszłość w czarnych barwach i boi się jej. Czy jesteś pesymistą?
PsychologiaRozwój osobisty -
Naukowcy: Poznaliśmy jedną z przyczyn leukodystrofii – choroby mózgu
Jedną z przyczyn leukodystrofii – choroby istoty białej mózgu, która ma podłoże genetyczne – zidentyfikowali badacze z uniwersytetów we Wrocławiu, Getyndze, Jenie i Kolonii.
Choroby -
Kim jest optymista? Zachowania charakterystyczne dla optymisty
Optymista to szczęśliwy człowiek, który widzi świat w jasnych barwach. Wierzy, że znajdzie wyjście z każdej sytuacji i nie popada w stany przygnębienia.
PsychologiaZwiązki i relacje -
Megaloman to nie pesymista. Czy wiesz, kim jest megaloman?
Megalomania wbrew pozorom nie jest postawą człowieka, ale zaburzeniem psychicznym, które wymaga leczenia. Kim jest megaloman i jak go rozpoznać?
PsychologiaRozwój osobistyZaburzenia psychiczne -
Test PAPP-A: co wykrywa i kiedy trzeba wykonać badanie?
Test PAPP-A to badanie, które wykonuje się w 1 trymestrze ciąży. Pozwala wykryć wady genetyczne u rozwijającego się płodu. Kto powinien zrobić test PAPP-A?
Ciąża i dzieckoCiąża -
W ten prosty sposób poprawisz swoje samopoczucie. Wyjdź z domu i... pomyśl, dokąd chcesz pójść
Różnorodność w codziennej aktywności fizycznej wiąże się z lepszym samopoczuciem – tak wynika z nowego małego badania pacjentów psychiatrycznych. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego pandemiczne blokady są trudne dla tak wielu z nas.
Rozwój osobistyProfilaktyka i leczenie -
Rośliny oczyszczające powietrze: 20 polecanych roślin według NASA
Rośliny oczyszczające powietrze to rośliny doniczkowe, które pomagają utrzymać świeże i czyste powietrze w domu. Jakie rośliny warto kupić do mieszkania?
Choroby -
Co to jest pępowina i jaką pełni funkcję?
Pępowina łączy płód z łożyskiem, czyli dziecko z mamą. Umożliwia w ten sposób rozwój płodu i dostarcza mu tlen oraz substancje odżywcze. Jaką jeszcze pełni funkcję?
Ciąża i dzieckoPoród i połóg -
Książę Filip nie żyje. Kim był mężczyzna, który skradł serce królowej Elżbiety II?
W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem monarchy Wielkiej Brytanii. Jak wygląda historia jego życia?
-
Szczegóły pogrzebu Krzysztofa Krawczyka. Daniel Olbrychski dostał szczególną rolę
W sobotę 10 kwietnia odbędzie się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Wiadomo coraz więcej o planowanej ceremonii, która ma mieć charakter państwowy.
Wideo