- Jak wyglądają spuchnięte dłonie?
- Obrzęki palców i dłoni – czy to objaw choroby?
- Przyczyny puchnięcia dłoni i palców
- Zatrzymanie wody w organizmie
- Odwodnienie
- Opuchnięte palce a upał
- Obrzęki dłoni i placów a błędy w diecie
- Opuchnięte palce a nadmiar soli
- Nadmiar wody w organizmie a hormony
- Obrzęki a choroby tarczycy
- Obrzęki po porodzie
- Zespół cieśni nadgarstka
- Opuchnięte palce a obrzęk limfatyczny
- Opuchnięte palce a choroby stawów
- Opuchnięte palce a ucisk nerwu
- Urazowe obrzęki palców
- Opuchnięte palce a stan przedrzucawkowy
Palce puchną z wielu powodów – większość z nich jest nieszkodliwa. Warto jednak wiedzieć, dlaczego tak się dzieje, by móc zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nieprzyjemnego objawu i mimo wszystko lepiej nie bagatelizować tego objawu. Szczególnie, jeśli towarzyszy mu ból. W takiej sytuacji obrzęk może świadczyć o bardzo poważnych problemach ze zdrowiem.
Jak wyglądają spuchnięte dłonie?
Opuchnięte dłonie wydają się większe niż normalnie. Palce u rąk mogą być obrzęknięte, przez co niemożliwe jest zdjęcie pierścionka czy obrączki. Obrzęki palców mogą nawet utrudniać poruszanie nimi i powodować ból przy chwytaniu przedmiotów. Niekiedy może pojawić się także sztywność stawów, której towarzyszy wyraźny dyskomfort.
Obrzęki palców i dłoni – czy to objaw choroby?
Obrzęki palców mogą oznaczać wiele rzeczy. Często są związane z zatrzymaniem wody w organizmie i wtedy można dość łatwo się ich pozbyć. Niekiedy jednak są powiązane z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami tarczycy czy zwyrodnieniami stawów. Wtedy wymagają nie tylko diagnostyki, ale również pojęcia leczenia, np. rehabilitacji.
Jakie choroby mogą oznaczać obrzęki?
-
zwyrodnienie stawów
- zakrzepica kończyn górnych
- zapalenie kości
- wahania hormonalne
- uraz dłoni
- toczeń rumieniowaty
- choroby tarczycy
Przyczyny puchnięcia dłoni i palców
Opuchnięte dłonie i palce mogą powodować:
- zatrzymanie wody w organizmie
- upały
- obrzęki limfatyczne
- zapalenie tkanek
- zapalenie stawów
-
odwodnienie
- cukrzyca
- niewydolność nerek
- niedoczynność tarczycy
- reumatoidalne zapalenie stawów
Obrzęki mogą wystąpić również przy chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Zatrzymanie wody w organizmie
Opuchlizna palców i dłoni może być spowodowana gromadzeniem wody w organizmie. Jeśli nie pijemy dostatecznej ilości wody w ciągu dnia (przynajmniej 2 litrów) lub jemy zbyt dużo produktów bogatych w sól, może dojść do zatrzymania wody w organizmie.
Aby złagodzić te objawy, należy pić jak najwięcej wody. Woda umożliwia prawidłowy przepływ krwi przez tkanki i usuwanie z organizmu produktów przemiany materii. Pomaga również pozbyć się obrzęków i zapobiega ich powstawaniu.
Odwodnienie
Opuchlizna dłoni może pojawić się również przy małym spożyciu wody. Spuchnięte palce oznaczają, że pijemy zdecydowanie zbyt mało wody, a dodatkowo, że gromadzi się ona w tkankach, powodując wzrost masy ciała i obrzęki.
Puchnięcie dłoni i palców można wyeliminować, zwiększając spożycie płynów, zwłaszcza zwykłej wody. Najlepiej jest pić ją regularnie małymi porcjami, bo przynosi to zdecydowanie lepsze efekty niż picie wody dużymi łykami dopiero wtedy gdy poczujemy pragnienie.
Opuchnięte palce a upał
Gdy na dworze jest naprawdę bardzo gorąco, naczynia krwionośne się rozszerzają, co w efekcie powoduje obrzęk. Objaw ten będzie się nasilał jeśli dodatkowo jesteśmy aktywni fizycznie lub wykonujemy ciężką pracę i wykorzystujemy dłonie (np. kopanie w ogródku, rąbanie drewna).
W czasie upałów należy pamiętać o właściwym nawadnianiu. Ilość wody, którą pijemy w ciągu gorącego dnia, powinna znacznie przekraczać 2 litry. Oprócz tego warto unikać wystawiania ciała na działanie wysokich temperatur i intensywnego nasłonecznienia, bo obrzęki mogą oznaczać także przegrzanie organizmu. Prace fizyczne lepiej pozostawić na rano lub wieczór, gdy temperatury są niższe.
Obrzęki dłoni i placów a błędy w diecie
Obrzęki palców mogą wynikać z nieodpowiedniej diety. Wysoki udział soli w diecie i częste sięganie po słone przekąski (np. paluszki, krakersy) może doprowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i powstawania obrzęków.
Warto zastanowić się nad dietą i dokonać w niej zmian, które wyeliminują nadmiar soli. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po świeże zioła zamiast po sól (np. oregano, koper) i zamiana słonych przekąsek na orzechy czy bakalie.
Opuchnięte palce a nadmiar soli
Potrawy z dużą zawartością soli powodują zatrzymanie w wody w organizmie. Może się to objawiać obrzękami w obrębie dłoni i kończyn dolnych. Zazwyczaj łagodny obrzęk spowodowany przez słoną żywność samoczynnie ustępuje w ciągu jednego dnia, ale może trwać dłużej, w zależności od tego, ile sodu mamy w organizmie. Jeśli zmniejszymy ilość soli, a obrzęk utrzymuje się, należy wybrać się do lekarza.
Nadmiar wody w organizmie a hormony
Nadmiar wody w organizmie, który powoduje obrzęki nóg i palców u rąk może być wywołany również zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo często dotyczy kobiet tuż przed miesiączką. Wiele kobiet skarży się, że kilka dni przed okresem zaczynają przybierać na wadze. Mogą pojawić się obrzęki rąk i nóg, a ulubione ubrania stać się przyciasne. To znak, że warto zadbać o właściwe nawodnienie i zdrowe odżywianie.
Obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody najczęściej mijają po nadejściu miesiączki. Już po pierwszym dniu krwawienia sytuacja zaczyna się poprawiać.
Obrzęki a choroby tarczycy
Opuchlizna palców może pojawić się również przy chorobach tarczycy, zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy. Pojawia się wtedy zwiększenie masy ciała, wypadanie włosów, nadmierne pocenie się, niekiedy problemy z cyklem menstruacyjnym czy z cerą.
Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, by zbadać poziom TSH. Badania pokażą, czy problem wymaga konsultacji u endokrynologa. Najczęściej konieczne jest przyjmowanie leków, które regulują pracę tarczycy.
Obrzęki po porodzie
Obrzęki palców i stóp mogą pojawić się także po porodzie. Związane są z zatrzymaniem wody w organizmie. Wiele kobiet skarży się, że po urodzeniu dziecka ich stopy są spuchnięte jak balony, co utrudnia im poruszanie się i założenie jakichkolwiek butów.
Po porodzie gospodarka hormonalna szaleje, a ciało musi pozbyć się całej wody, którą nagromadziło w ciąży. Między innymi z tego względu (oraz z powodu laktacji) zaleca się młodym mamom picie większych ilości wody. W czasie laktacji pragnienie jest ogromne, a woda pomaga również w produkcji mleka. Warto pić nawet ponad 3 litry dziennie, by nie mieć problemów z karmieniem piersią i szybko pozbyć się obrzęków.
Zespół cieśni nadgarstka
Obrzęknięte i spuchnięte dłonie mogą być efektem także zespołu cieśni nadgarstka. Chorobie tej towarzyszą inne objawy takie jak: mrowienie w okolicy kciuka, utrudnione zaciskanie rąk w pięść, problemy z chwytaniem przedmiotów.
Zespół cieśni nadgarstka pojawia się u osób, które dużo pracują przy komputerze, intensywnie pracują fizycznie albo grają na instrumentach. Aby nie nasilać dolegliwości bólowych, należy ćwiczyć rękę i nie nadwyrężać jej. Niekiedy konieczne jest nawet unieruchomienie nadgarstka w ortezie.
Opuchnięte palce a obrzęk limfatyczny
Płyn limfatyczny transportuje odpady, bakterie i wirusy z organizmu. Gdy cały układ limfatyczny nie działa prawidło, mogą pojawić się obrzęki. Obrzęk limfatyczny powoduje opuchliznę w obrębie kończyn i jest stanem, który wymaga wizyty u lekarza. Czasem towarzyszy leczeniu innej choroby, np. radioterapii w trakcie zwalczania nowotworu.
Aby pozbyć się obrzęku limfatycznego, należy skorzystać z drenażu limfatycznego, czyli masażu, który ułatwia przepływ limfy. Niekiedy konieczne jest również skorzystanie z bandażowania czy założenie opaski uciskowej.
Opuchnięte palce a choroby stawów
Jeśli obrzęk występuje głównie o poranku, przyczyną może być choroba zwyrodnieniowa stawów. Na ogół opuchliźnie towarzyszy też ból i problem z ruchomością w obrębie zaatakowanego chorobą stawu. Zwyrodnienie stawów często pojawia się wraz z wiekiem, ponieważ z reguły wynika ze zużycia się amortyzujących tkanek, budujących stawy.
Opuchnięte palce a ucisk nerwu
Kiedy nerw, który biegnie od przedramienia do dłoni, jest ściskany na wysokości nadgarstka, może pojawić się nieprzyjemny dyskomfort, ból, a nawet obrzęk. Powstającemu obrzękowi towarzyszy zazwyczaj pieczenie, mrowienie lub drętwienie rąk i palców. Objawy te rozwijają się powoli, ale znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.
Urazowe obrzęki palców
Obrzęki palców mogą wynikać również z urazów. Czasem pojawiają się po złamaniu palca lub zwichnięciu ręki. Uraz może doprowadzić do uszkodzenia tkanek miękkich czy ścięgien, co z kolei powoduje obrzęki.
W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza i sprawdzenie, czy konieczne jest unieruchomienie kończyny. Należy oszczędzać dłoń, nie nadwyrężać ją i umożliwić jej właściwe gojenie. Po wyleczeniu urazu warto poćwiczyć dłoń. Pomocne może okazać się skorzystanie z ćwiczeń u fizjoterapeuty.
Opuchnięte palce a stan przedrzucawkowy
Obrzęki nóg są często spotykane w zaawansowanej ciąży, gdy kobieta spędza dużo czasu na stojąco. Jeśli jednak opuchlizna występuje na twarzy i w obrębie dłoni, ciężarna powinna jak najszybciej udać się do szpitala, ponieważ objaw ten może świadczyć o stanie przedrzucawkowym. Zaniepokoić powinno także wysokie ciśnienie, skąpomocz, ból brzucha.
Niezależnie od tego, z jakiego powodu pojawił się obrzęk palców, należy jak najszybciej zdjąć biżuterię (pierścionki, obrączki), by nie doszło do poważnych komplikacji w wyniku niedokrwienia.
Czytaj też:
Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.