-
Wariant Delta powróci? Naukowcy zaskoczeni wynikami badań ścieków
Szybko rozprzestrzeniający się ostatnio Omikron nie wyeliminował Delty, dominującego wcześniej wariantu SARS-CoV-2. Patogen znaleziono w ściekach i według naukowców, może zaatakować już latem. Podkreślają, że pandemia COVID-19 nie...
Pacjent z koronawirusem -
Dlaczego niektórzy bardziej boją się zmian w życiu? Wyjaśnia to nauronauka
Człowiek doświadcza w życiu wielu zmian, które mogą budzić niepokój. Niektórzy jednak wydają się być na nie bardziej odporni. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest, naukowcy przyjrzeli się zachowaniom ptaków.
Psychologia -
Smartfony mogą... niszczyć zęby. Są na to dowody naukowe
Najnowsze badania przeprowadzone w Izraeli i we Włoszech nie pozostawiają złudzeń: ciągłe scrollowanie, sprawdzanie powiadomień i śledzenie postów w social mediach, może odbić się na zdrowiu… zębów. Jak to możliwe?
Strefa Pacjenta -
Zbyt duże ilości kofeiny mogą wywoływać stany lękowe i depresję
Kofeina spożywana w zbyt dużych dawkach może wywoływać stany lękowe i depresje, które mogą utrzymywać się nawet po zaprzestaniu jej dawkowania — wynika z badań. Dla osób zdrowych bezpieczna dawka kofeiny to 400 mg na dzień.
Odżywianie -
Truskawka – królowa superowoców. Polacy kochają ją za smak i właściwości prozdrowotne
Owoce z lokalnego rynku mają najlepszy wpływ na nasze zdrowie. Właśnie rozpoczyna się sezon na truskawki, który potrwa aż do października. Polacy kochają te rodzime superowoce. To dobrze: oprócz witamin są bogate w antyoksydanty,...
Odżywianie -
Zaskakujący wpływ smogu na zdrowie. Może wzmagać problemy psychiczne
Eksperci wskazują, że zanieczyszczonym powietrzem oddycha ponad 90 proc. ludzi na całym świecie, a ok. 3 mln osób rocznie z tego powodu umiera. Z badań wynika, że smog może się również przyczyniać do wzrostu zachorowań na cukrzycę typu...
Styl życia -
Naukowcy odkryli, jak zachęcić ludzi do spożywania mniejszej ilości mięsa
Badania pokazują, że prostym sposobem na częstsze skłanianie ludzi do wybierania dań wegetariańskich jest po prostu zaoferowanie w menu więcej niż jednego takiego dania.
Odżywianie -
Szczepienie dawką przypominającą. W którą rękę najlepiej podać preparat? To ma znaczenie
Zastanawiasz się, w którą rękę przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID–19? Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych prowadzili badania mające na celu sprawdzenie, czy miejsce podania dawki przypominającej szczepionki ma wpływ na...
ChorobyProfilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Dwa lata po zakażeniu COVID-19 u hospitalizowanych wciąż pojawiają się te objawy
Nowe badania chińskich naukowców rzucają światło na długoterminowe skutki koronawirusa, szczególnie u osób ciężko przechodzących infekcję.
Fakty o koronawirusieChoroby -
Naukowcy odkryli co dzieje się w mózgu, gdy patrzymy komuś głęboko w oczy
Kiedy patrzymy komuś w oczy, nasz mózg próbuje wydobyć informacje płynące z czyjegoś spojrzenia. Które rejony mózgu są szczególnie aktywne?
Psychologia -
Lockdown zwiększył kreatywność ludzi. Szczególnie w kilku dziedzinach
Wyjątkowa sytuacja podczas pierwszego lockdownu wyzwoliła w ludziach kreatywność – informuje pismo „Frontiers in Psychology”. Są dziedziny, w których badani byli szczególnie aktywni.
Strefa PacjentaPsychologia -
Czy spożywanie nabiału zwiększa ryzyko raka? Wyniki zależą od... populacji
Dowody na to, czy spożywanie produktów mlecznych wpływa na ryzyko zachorowania na raka są niespójne. Badania populacji chińskiej przyniosły nowe wnioski.
Profilaktyka i leczenieOdżywianie -
Byłeś szczepiony i zaraziłeś się Omikronem? Naukowcy znaleźli ciekawą zależność
Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 w przypadku zakażenia wariantem Omikronem wykazują znacznie większą odporność przeciwko innym wariantom wirusa SARS-CoV-2 – wynika z badań przeprowadzonych RPA.
Pacjent z koronawirusemFakty o koronawirusie -
Wynalazek trójmiejskich naukowców pomoże w leczeniu trudnych ran
Naukowcy z trzech trójmiejskich uczelni opracowali nową metodę wprowadzania do organizmu białek poprawiających gojenie się ran. Ma pomagać osobom z cukrzycą, otyłością i innym pacjentom z ranami, które nie chcą się goić.
Innowacje i farmacja -
Co dziesiąty nastolatek sięga po papierosy i dużo w tym winy rządu
Polskie nastolatki od lat są w europejskiej czołówce młodych najchętniej sięgających po papierosy. Według WHO Polska ma obecnie 1 z 5 najwyższych odsetków palaczy wśród nieletnich w Europie. Powodem popularności papierosów wśród młodych...
-
Chorowałeś na COVID-19? Możesz być odporny także na przeziębienie
Zaskakujące wyniki badań. Infekcja COVID-19 może, przynajmniej tymczasowo, zwiększyć liczbę przeciwciał przeciwko zwykłym koronawirusom wywołującym przeziębienie, a także blisko spokrewnionym wirusom SARS-CoV-1 i MERS-CoV – informuje...
Pacjent z koronawirusem -
Twoje dziecko bierze antybiotyki? To może osłabiać działanie szczepień
Nadużywanie antybiotyków, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka, może mieć na nie negatywny wpływ. Dotyczy to także reakcji na niektóre szczepionki – wynika z najnowszych badań.
Zdrowie dziecka -
Nowe badania nad skutecznością szczepionek przeciw COVID-19. Ważne dla tych, którzy przeszli infekcję
Osoby po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 powinny się zaszczepić dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19. Jednak w ich przypadku trzecia dawka w razie zakażenia Omikronem najprawdopodobniej nie ma większego znaczenia – sugerują...
Pacjent z koronawirusemFakty o koronawirusie -
Całkowity zakaz palenia? Sprawdź, jakie przyniesie skutki
Palenie stanowi główną przyczynę śmierci z powodu nowotworów, chorób płuc czy serca. W Anglii odpowiada za 75 tys. zgonów i pół miliona przyjęć do szpitala rocznie. Badania wskazują, że palący 34 – latek ma zdrowie 40 – latka, który...
Profilaktyka i leczenieChoroby płuc i układu oddechowegoMonika Witkowska -
Ciężki przebieg COVID-19 zmniejsza IQ o 10 punktów. Są nowe badania naukowe
To tak, jakby postarzeć się o 20 lat. Pacjenci, którzy przeszli ciężką infekcję koronawirusem, doznają podobnej utraty funkcji poznawczych, jaka zwykle występują u ludzi pomiędzy 50. a 70. rokiem życia – wynika z najnowszych badań.
Pacjent z koronawirusem -
Jak przewidzieć ciężkość choroby? Naukowcy zwrócili uwagę na jeden czynnik
Dogmat chorób współistniejących upadnie? Okazuje się, że czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 u hospitalizowanych dorosłych różnią się w zależności od wieku – informuje pismo „Scientific Reports”.
Pacjent z koronawirusem