-
Najlepszy suplement na mocniejsze mięśnie? Jest naukowa odpowiedź
Budowanie siły mięśni to przede wszystkim systematyczne treningi. Ale nie tylko one mają znaczenie. Wybory żywieniowe mogą wspomóc twoje sportowe cele.
Suplementy dietyProfilaktyka i leczenie -
Będzie szczepionka na nowotwory? Prof. Jemielity: „To kwestia kilku lat”
Polscy naukowcy z sukcesami pracują nad rozwiązaniami, które mogą uratować miliony istnień. Czym jest terapeutyczne mRNA i jak ma działać szczepionka na nowotwór? O tym, ale też o chorobie córki i swoim największym naukowym marzeniu w...
Choroby nowotworoweChoroby genetyczneKatarzyna Świerczyńska -
Tę funkcję pełni połowa komórek nerwowych w mózgu. Naukowcy dopiero ją odkryli
Naukowcy z Tufts University School of Medicine odkryli nieznaną wcześniej funkcję pełnioną przez typ komórki obejmujący prawie połowę wszystkich komórek w mózgu.
BadaniaChoroby neurologiczne -
Leczenie zaćmy i jaskry – innowacje bez refundacji
Te procedury eliminują wady standardowo stosowanych zabiegów usunięcia zaćmy lub jaskry, ale są dostępne tylko w prywatnych placówkach – o innowacyjnych procedurach w okulistyce mówi prof. Jacek P. Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa...
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Naturalny eliksir młodości. Wypróbuj jeden z najsilniej działających antyoksydantów świata
Skutecznie opóźnia procesy starzenia się organizmu, redukuje zmarszczki, jest też doskonałym naturalnym filtrem przeciwsłonecznym i korzystnie wpływa na pamięć. Dowiedz się jak działa astaksantyna i w jakich produktach można ją znaleźć?
ProduktySkładniki odżywczeMonika Witkowska -
Co odpowiada za rozwój raka? Coraz bliżej rozwiązania zagadki
Naukowcy z Yale spróbowali odpowiedzieć na pytanie, jak dużą kontrolę mamy nad rozwojem raka w czasie. Ich badania prowadzą do nowych wniosków.
Choroby nowotworowe -
Dieta na jaskrę? Jak najbardziej – mówią naukowcy z Białegostoku
Czy dieta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia jaskry i innych chorób oczu? I czy może zastąpić leczenie? Na te pytania w najnowszej publikacji odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
DietyProfilaktyka i leczenie -
Objawy depresji u nastolatków są inne niż u dorosłych. Sprawdź, czy nie występują u twojego dziecka
Depresja może dotknąć każdego i w każdym wieku. Oznaki i objawy nie są jednak takie same dla wszystkich. Różnice między depresją dorosłych a depresją nastolatków są istotne – wskazują specjaliści z Mayo Clinic w USA.
Choroby neurologiczneBadaniaMonika Witkowska -
To kawa robi z twoimi jelitami. Sprawdź, czy pijesz jej odpowiednią ilość
Zdrowie jelit i odpowiedni mikrobiom jelitowy ma wpływ na zdrowie całego organizmu. To naukowy fakt. Sprawdź, jak na bakterie w jelitach wpływa codziennie picie kawy.
Produkty -
Choroba Alzheimera: 10 sygnałów ostrzegawczych
Naukowcy wskazują, że pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się nawet już w 40. roku życia, chociaż zdarzają się przypadki jeszcze młodszych pacjentów. Stowarzyszenie Alzheimera wymienia 10 sygnałów ostrzegających o chorobie. Sprawdź,...
Choroby neurologiczneMonika Witkowska -
Rekordzista chorował na COVID-19 przez 505 dni. Czym jest uporczywa infekcja?
Pacjent zmarł po 505 dniach uporczywej infekcji. Naukowcy mówią o kolejnej osobie, która choruje już ponad 400 dni. To najdłuższe opisane infekcje COVID-19.
Pacjent z koronawirusem -
Ta jedna rzecz sprawi, że nie będziesz mieć apetytu na niezdrowe jedzenie
Próbujesz jeść zdrowo, ale nie możesz oprzeć się, kiedy widzisz hamburgera albo grillowaną karkówkę? Naukowcy odkryli, że jest coś, co może sprawić, że stracisz apetyt na tłuste potrawy.
DietyAktywność fizyczna -
Osoby, ktore były świadkami przemocy domowej w dzieciństwie mogą częściej chorować psychicznie
Długotrwała przemoc domowa może skutkować problemami dla osób, które doświadczały jej w przeszłości – nawet jeśli nie były bezpośrednimi ofiarami.
Zaburzenia psychiczne -
Przeanalizowali DNA raka. To, co odkryli mówi wiele o jego genomie
Naukowcy z Cambridge przeanalizowali genomy rakowe od ponad 12 tys. pacjentów i uzyskali nowe, cenne informacje na temat rozwoju choroby.
Choroby nowotworowe -
Stłuszczenie wątroby. Uwaga: zwiększa też ryzyko chorób serca
Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że jedna na cztery dorosłe osoby na świecie jest dotknięta niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Dla osób z cukrzycą typu 2 częstotliwość występowania tej choroby jest jeszcze wyższa, może...
Choroby sercowo-naczynioweChoroby układu pokarmowegoMonika Witkowska -
Badacze: tłumienie emocji może utrudniać powrót do zdrowia
Tłumienie emocji nie jest dobre dla zdrowia, ale może się okazać szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które doznały objawów depresji.
Rozwój osobistyZaburzenia psychiczne -
Czy popołudniowa drzemka jest zdrowa? Sprawdź, jak wpływa na twój organizm
Jaki wpływ na nasze zdrowiem ma drzemka? Badania wskazują, że drzemki przynoszą organizmowi wymierne korzyści. Wystarczy 15 lub 20 minut, by zregenerować siły – uważają dietetycy.
ChorobyProfilaktyka i leczenieMonika Witkowska -
Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu dla wątroby? Są badania
Ile można wypić, żeby nie zaszkodzić zdrowiu? Na pytanie ile gramów tygodniowo można dostarczyć do organizmu, żeby nie przyniosło to szkody wątrobie, próbowali odpowiedzieć naukowcy z Instytutu Transplantacji Wątroby i Medycyny...
Profilaktyka i leczenieZaburzenia psychiczne -
Jaki jest średni wzrost kobiet na świecie? Najwyższe są Łotyszki
Okazuje się, ze trudno jest ocenić dokładny średni wzrost kobiet na całym świecie, ponieważ każdy kraj ma swój własny sposób pomiaru i raportowania tych danych. Wiadomo na pewno, że najwyższe są mieszkanki Łotwy. Ich średni wzrost to...
BadaniaZabiegiMonika Witkowska -
Prof. Skarżyński o innowacyjnych metodach leczenia głuchoty. „To był szok”
Największym przełomem w wykorzystaniu implantów słuchowych było ich użyciu w leczenia częściowej głuchoty – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. W wieku co...
Innowacje i farmacja -
Wyzwala „fontannę młodości” w mózgu. Naukowcy: to brakujący element układanki
Naukowcy wykazali, że kwas oleinowy wytwarzany w mózgu umożliwia regulację wielu procesów poznawczych. Wpływa m.in. na ryzyko demencji i zaburzeń nastroju.
Zaburzenia psychiczne