-
Wirtualna dogoterapia? Naukowcy: To daje efekty!
To nowatorskie podejście do wizyt psów terapeutów, ale wymusiła je pandemia. Okazało się, że nawet wirtualna sesja dogoterapii redukuje stres.
Psychologia -
Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu. Sprawdź najnowsze doniesienia
Najnowsze badania wskazują, że cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu. Zmiany neurologiczne mogą ujawniać się na wiele lat wcześniej, zanim cukrzyca zostanie wykryta i zdiagnozowana. Dowiedz się, co odkryli naukowcy ze Stanów...
ChorobyMonika Witkowska -
Dłuższe karmienie piersią zmniejsza ryzyko astmy u dziecka. Są wyniki badań
Dzieci, które dłużej były karmione mlekiem matki mają większe szanse uniknięcia astmy – wykazali naukowcy. Okazuje się, że istotne jest także to, czy mleko matki jest łączone z innymi pokarmami.
Ciąża i dzieckoAlicja Kowalczyk -
Wibrator powinien być wypisywany na receptę? Tak sugerują naukowcy
Wibrator to nie tylko zabawka erotyczna. Zespół naukowców z Los Angeles uważa, że korzyści medyczne wynikające z używania wibratorów przez kobiety są na tyle duże, że lekarze powinni regularnie je przepisywać pacjentkom.
Seks -
Odkryto cenny związek o działaniu przeciwnowotworowym. Znajdował się w... rafie koralowej
Naukowcy z University of Utah Health donoszą, że koralowce z dna oceanicznego są źródłem wyjątkowej substancji chemiczne, która okazała się ona obiecująca we wstępnych badaniach nad leczeniem raka.
Choroby -
Wirus ospy zabije komórki rakowe? Pierwsze takie badanie na świecie
Naukowcy z centrum leczenia i badań nad nowotworami City of Hope w Los Angeles wraz z australijskimi biotechnologiami testują nietypowy pomysł na zatrzymanie nowotworów. Ma on związek z... wirusem ospy.
Choroby -
Relacje między chirurgami mają wpływ na przebieg operacji. Są badania naukowe
„Chemia” między członkami zespołu operacyjnego ma znaczenie, jeśli chodzi o czas trwania operacji, a nawet jej sukces. Wykazali to naukowcy z Toronto.
Choroby -
Pracujesz na słońcu? Naukowcy tłumaczą, dlaczego musisz mieć nakrytą głowę
Długotrwałe wystawianie głowy na silne światło słoneczne może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i wydajność. Upośledza funkcje poznawcze i koordynację złożonych zadań ruchowych.
Choroby -
Przełomowy wynalazek dla chorych jaskrę? Soczewka kontaktowa, która mierzy ciśnienie i aplikuje leki
Zespół naukowców pracujących na Uniwersytecie Sun Yat-Sen w Chinach opracował soczewkę kontaktową, która może być używana do monitorowania zmian ciśnienia w oku i podawania leków przeciwjaskrowych w razie potrzeby.
Strefa Pacjenta -
Sok z tego owocu obniża ciśnienie krwi. Spróbuj w naturalny sposób zapobiec chorobie
Nadciśnienie tętnicze nie zawsze wymaga wdrożenia leczenia, okazuje się, że można je wyleczyć naturalnymi metodami. Zanim zdecydujesz się na terapię lekami, warto spróbować obniżyć je w naturalny sposób, modyfikując codzienną dietę i...
Medycyna alternatywnaChorobyStrefa PacjentaProduktyOdżywianieMonika Witkowska -
Zmiany klimatu mają destrukcyjny wpływ na sen. Śpimy nawet o 15 minut krócej
Zmiana klimatu może mieć silny wpływ na podstawowe codzienne czynności człowieka, które są niezbędne dla dobrego samopoczucia. Dotyczy to także snu.
Choroby -
Polscy naukowcy odkryli procesy w łożysku prowadzące do zatrucia ciążowego
Mechanizm powstawania preeklampsji – choroby, która zagraża życiu matki i jej dziecka i uniemożliwia kobietom donoszenie ciąży i terminowy poród – rozszyfrowują polscy naukowcy pracujący na liniach komórkowych łożyska. Publikację na ten...
Ciąża -
Wirus SARS-CoV-2 zmienia nasze geny? Największe takie badanie na świecie z udziałem Polaków
Naukowcy z międzynarodowej grupy badawczej, koordynowanej z Polski, dowiedli, że wirus SARS-CoV-2 ma zdolność szybkiego indukowania w komórkach krwi człowieka istotnych zmian epigenetycznych, od których może zależeć ciężkość przebiegu...
Pacjent z koronawirusem -
Martwisz się pandemią? Trzeba to wykorzystać w przekazach – radzą decydentom naukowcy
Zdaniem psychologów osoby, które martwią się pandemią COVID-19, podejmują więcej działań chroniących przed zachorowaniem. Można to wykorzystać przy tworzeniu przekazów dla ludności – uważają naukowcy.
Strefa Pacjenta -
Kawa zaczyna odgrywać ważną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Wieloletnie badania naukowe wykazały, że kawa ma wręcz prozdrowotne właściwości, a regularne, umiarkowane picie kawy wspiera profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Trzy–pięć filiżanek dziennie powoduje, że spada m.in. ryzyko...
Odżywianie -
Która kawa najmniej podnosi cholesterol? Naukowcy wytypowali jeden rodzaj
Naukowcy z Uniwersytetu w Tromsø postanowili porównać wpływ różnych metod zaparzania kawy na poziom cholesterolu. Co udało się ustalić?
Odżywianie -
Małpia ospa już u naszych zachodnich sąsiadów. Jak szybko może być w Polsce?
Małpia ospa, wirus odzwierzęcy z Afryki dotarł już do wielu krajów europejskich. Niestety pojawił się również blisko Polski – w Niemczech. Czas bić na alarm?
Choroby zakaźne -
Poważne skutki COVID-19. Po dwóch latach 11 proc. hospitalizowanych nie wróciło do pracy
Ponad połowa hospitalizowanych zgłasza, że nie ustąpił przynajmniej jeden objaw choroby, a więcej niż co dziesiąta osoba nie wróciła do pracy. I to wszystko po dwóch latach od hospitalizacji z powodu COVID-19.
Pacjent z koronawirusemFakty o koronawirusie -
Czytanie na smartfonie obniża rozumienie czytania
Czytanie na smartfonach jest wygodne i proste, ale może utrudniać rozumienie i zapamiętywanie przeczytanego tekstu.
Styl życia -
Jesteś przytłoczony? Idź spać! Sen pomaga przetwarzać neagtywne emocje
Nowe odkrycie szwajcarskich naukowców podkreśla znaczenie snu w utrzymywaniu stabilnego zdrowia psychicznego i otwiera drogę do powstania nowych strategii terapeutycznych.
Choroby -
Psy potrafią wywęszyć COVID-19. Wystarczy wymaz ze skóry
Wyniki nowych badań pokazują, że psy mogą nauczyć się wykrywać po zapachu osoby zakażone koronawirusem z dokładnością do 92 procent.
Strefa PacjentaFakty o koronawirusie