Myśląc o funkcjach wątroby, skupiamy się głównie na tym, że walczy z alkoholem i cierpi z powodu nadmiaru tłuszczu w diecie. Tymczasem narządem ten pełni wiele, istotnych funkcji. Bierze udział w około 500 procesach: wytwarzania białek, przetwarzania składników odżywczych, produkcji hormonów, zwalczania infekcji, metabolizowania cholesterolu i glukozy i innych. Jak widać, wątroba jest wyjątkowo zapracowana, a my jeszcze dodatkowo utrudniamy jej prawidłowe funkcjonowanie, poprzez niezdrową dietę i nadmiar alkoholu.
Przeciążenie wątroby
Chociaż alkohol jest jednym głównych winowajców, tak naprawdę wątrobie szkodzi wiele rożnych rzeczy.
Do uszkodzenia wątroby prowadzi jednak wiele czynników. Są to m.in.:
-
alkohol,
-
nadmiar tłuszczu w diecie,
-
niektóre leki,
-
nadmiar składników odżywczych (np. witaminy A),
-
niedobór składników odżywczych,
-
niektóre zioła,
-
przetworzona żywność,
-
sztuczne słodziki,
-
palenie papierosów.
Nasz wątroba może wytrzymać naprawdę wiele, jednak nie ma sensu nieustannie wystawiać jej na próbę. Wcześniej czy później narząd ten się zbuntuje i zacznie wysyłać pierwsze sygnały, świadczące o jego niewydolności.
8 objawów przeciążonej wątroby
Oto najczęstsze objawy przeciążonej wątroby, które są jasnym komunikatem, że czas zatroszczyć się o ten narząd zanim będzie za późno:
-
Powiększenie obwodu brzucha.
-
Obrzęki.
-
Problemy trawienne i żołądkowe.
-
Żółtaczka.
-
Zmiana koloru moczu.
-
Swędzenie skóry.
-
Krew w stolcu.
- Zmęczenie.
Jak zadbać o zdrowie wątroby?
1. Zacznij się zdrowiej odżywiać
Wątroba rozkłada tłuszcze, wspomaga produkcję białka i cukru oraz usuwa toksyczne substancje z krwi. Kiedy niezdrowo się odżywiamy, utrudniamy jej pracę. Warto więc zwiększyć spożycie nieprzetworzonej żywności, takiej jak warzywa i owoce. Skup się na żywności, która dostarcza duże ilości przeciwutleniaczy i błonnika, co może pomóc w odwróceniu uszkodzenia wątroby i chorób.
2. Ogranicz alkohol
A najlepiej odstaw go na jakiś czas, by wątroba mogła odpocząć. Noc intensywnego picia zmusza wątrobę do pracy w godzinach nadliczbowych, aby oczyścić ciało z trucizny.
3. Sięgnij po odpowiednie zioła
Istnieją zioła, które mogą pomóc zwiększyć wydajność wątroby, aby mogła przekształcić składniki odżywcze i usunąć więcej toksyn z organizmu. Lista obejmuje ostropest plamisty, świętą bazylię, korzeń mniszka lekarskiego czy korzeń lukrecji. Słyną z tego, że wspierają detoksykację organizmu, zwalczają bakterie, wyrównują poziomy płynów, zmniejszają problemy żołądkowo-jelitowe i zwalczają infekcje.
4. Zapanuj nad stresem
Przewlekły stres powoduje zmiany w osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, co sprzyja reakcji zapalnej i może negatywnie wpływać na pracę wątroby. Słaba czynność wątroby związana ze stresem może następnie powodować mgłę mózgową, zawroty głowy, bóle głowy, skurcze, niewyraźne widzenie i zaburzenia trawienia.
Czytaj też:
Szykuje się zakrapiana impreza? 10 produktów, które warto wcześniej zjeść
Komentarze