Nowe badania, przeprowadzone przez naukowców z z Wydziału Medycyny Diagnostycznej Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, analizują związek między nadciśnieniem średnim wieku a zmianami istoty białej, co może prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.
Za co odpowiada istota biała?
Biała istota mózgu składa się z wiązek aksonów, które są cienkimi wydłużeniami neuronów. Materia biała jest „biała” z powodu mieliny – substancji ochronnej pokrywającej aksony. W przeciwieństwie do istoty szarej, istota biała rozwija się w naszym wieku dorosłym i średnim.
Poprzednie badania wiązały nieprawidłowości w mielinie mózgu, takie jak ścieńczenie tej warstwy, z szeregiem stanów neurologicznych, w tym chorobą Alzheimera i innymi demencjami.
Zmiany istoty białej, które pojawiają się na skanerze MRI, odzwierciedlają takie zaburzenia mieliny. Zmiany istoty białej mogą również wskazywać na wysoką zawartość wody, wyższą wrażliwość komórek glejowych na uszkodzenie, porowate naczynia krwionośne mózgu lub drobne udary.
Intensywna kontrola ciśnienia w średnim wieku a zdrowie mózgu
Naukowcy zbadali skany mózgu 449 uczestników i stwierdzili, że intensywna kontrola ciśnienia krwi w okolicy 50. roku życia rzeczywiście wiąże się z niższym prawdopodobieństwem zmian istoty białej w późniejszym życiu.
Uczestnicy praktykowali albo standardowe leczenie, które obniżyło skurczowe ciśnienie krwi do mniej niż 140 milimetrów rtęci (mm Hg), albo intensywne leczenie w celu obniżenia skurczowego ciśnienia krwi poniżej 120 mm Hg.
Okazało się, że intensywne leczenie znacznie zmniejszyło akumulację uszkodzeń istoty białej u osób, które miały większe szanse na wystąpienie tego rodzaju uszkodzeń, ponieważ miały wysokie ciśnienie krwi.
Czytaj też:
Niesamowite doniesienia na temat soku z wiśni. Od dziś będziesz go pić częściej