W największym tego rodzaju badaniu dotyczącym regulacji genetycznej hormonów płciowych i ich skutków badacze z University of Cambridge i University of Exeter zaobserwowali, w jaki sposób różne poziomy testosteronu u mężczyzn i kobiet są związane z większym lub mniejszym ryzykiem raka i chorób metabolicznych. Na podstawie ich odkryć badania mogą zmienić sposób, w jaki rozumiemy i leczymy różne choroby.
Czytaj też:
Dlaczego tak ciężko schudnąć w miarę starzenia się?
Skutki testosteronu
Aby przeprowadzić badania, zespół przeanalizował badania genetyczne na ponad 425 tysiącach osób, aby zidentyfikować różne choroby lub cechy związane z różnymi poziomami testosteronu.
Na podstawie ustaleń zespół stwierdził, że genetycznie wyższy poziom testosteronu u kobiet może zwiększać ryzyko raka piersi i raka endometrium. Dodatkowo może zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2 i innych chorób metabolicznych u kobiet o 37%, a ryzyko zespołu policystycznych jajników (PCOS) o 51%.
Co ciekawe, odwrotny efekt obserwuje się u mężczyzn, przy czym wyższy poziom testosteronu zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 14%. Więcej testosteronu zwiększa jednak ryzyko raka prostaty u mężczyzn.
Zapobieganie
Dzięki lepszemu zrozumieniu, w jaki sposób testosteron może być pomocny w temacie chorób w organizmie lub jak mógłby działać przeciw nim, zespół ma nadzieję, że odkrycia pomogą lekarzom lepiej leczyć choroby i im zapobiegać.
Na przykład starszy autor artykułu dr John Perry zauważa, że zrozumienie, w jaki sposób poziomy testosteronu wpływają na ryzyko PCOS, pomoże nam ustalić przyczynę tego zaburzenia. Ponadto dodaje, że badania pokazują również, w jaki sposób terapia redukująca testosteron może pomóc w zapobieganiu rakowi prostaty.
Zespół zauważa, że konieczne są dalsze badania, zanim zaczną być wydawane suplementy testosteronu, ale nie ma wątpliwości, że hormon odgrywa rolę w chorobach. Ale to, czy efekt ten jest dobry, czy zły zależy od płci i poziomu hormonów.
Czytaj też:
Redukuj masę, nie mięśnie. Która dieta to umożliwi?