Niekiedy dostrzegamy czerwone, różowe lub brązowe plamy na skórze, umiejscowione w różnych jej częściach. Zwykle towarzyszą temu zmiany tekstury, takie jak drobne guzki, wypukłe obramowanie lub łuszcząca się powierzchnia. Skóra może również swędzieć lub powodować pieczenie. W naszej głowie może zapalić się wtedy lampka ostrzegawcza: Czy to rak skóry?
Jednak istnieje kilkanaście powodów zmian skórnych, które nie muszą być niebezpieczne. Podstawą jest wizyta dermatologa, który fachowo oceni zmiany.
Co może być przyczyną zmian skórnych?
1. Naczyniak wiśniowy
Naczyniak wiśniowy może wyglądać jak mały czerwony guzek, chociaż może leżeć całkowicie płasko na skórze. Właściwie to tylko skupisko rozszerzonych naczyń krwionośnych. Dobra wiadomość: jest całkowicie łagodny. Jeśli chcesz, aby zostały usunięte, twój lekarz może leczyć je intensywnym pulsującym światłem, terapią światłem podobną do zabiegu laserowego.
2. Łuszczyca
Łuszczyca jest powszechną chorobą autoimmunologiczną, w której organizm wytwarza komórki skóry w szybkim tempie, powodując ich gromadzenie się na powierzchni. Może to powodować czerwone plamy, wypukłe guzy i chrupiące plamy na skórze, ale dokładne objawy mogą się różnić w zależności od koloru skóry. Chociaż istnieje kilka rodzajów łuszczycy, od 80 do 90% osób z tą chorobą ma łuszczycę plackowatą. Te zmiany skórne mogą mieć kolor czerwony lub różowy, z białymi lub srebrzystymi łuskami, które powodują swędzenie lub ból. Najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, dolnej części pleców i skórze głowy.
3. Rogowacenie mieszkowe
Jeśli zauważysz drobne, szorstkie czerwone plamy na skórze – szczególnie na ramionach, udach, policzkach lub pośladkach – możesz mieć do czynienia z rogowaceniem mieszkowym. Powszechny stan jest całkowicie nieszkodliwy, ale może powodować swędzenie i suchość. Te guzy często pogarszają się zimą, dzięki niższej wilgotności powietrza. Regularne stosowanie balsamów do ciała, a nawet środków nawilżających zawierających chemiczne środki złuszczające, takie jak kwas mlekowy lub salicylowy może pomóc w wyrównaniu tekstury skóry.
4. Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych to infekcja pod mieszkami włosowymi. Może wyglądać jak nagły wysyp trądziku, ale każde miejsce będzie miało czerwony pierścień. Infekcja może również spowodować, że skóra będzie nieco bardziej opuchnięta i swędząca. Wszystko, co uszkadza mieszki włosowe – noszenie ciasnych ubrań, częste pocieranie skóry, otarcia, golenie, a nawet przebywanie w brudnej wannie – może ułatwić zarazkom wywołanie infekcji. Zapalenie mieszków włosowych zwykle ustępuje samoistnie. Pomocne może być również stosowanie ciepłych kompresów i noszenie luźnej, oddychającej odzieży.
5. Egzema
Egzema to ogólny termin określający zespół schorzeń skóry, które powodują czerwone, swędzące, suche i opuchnięte plamy na całym ciele, szczególnie na dłoniach, stopach, twarzy, policzkach lub wewnętrznej stronie kolan, lub łokci. Egzema może również sprawiać, że skóra wygląda i wydaje się szorstka i popękana, nierówna, gruba lub łamliwa i pokryta pęcherzami. Istnieje kilka rodzajów egzemy i wszystkie są wywoływane przez różne czynniki – od czynników środowiskowych, przez stres, po genetykę. Objawy są często leczone za pomocą maści przeciwzapalnych i nawilżających lub leków na receptę i zastrzyków.
6. Brodawki
Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z brodawką, wiesz, jak bardzo są uciążliwe. Brodawki są w rzeczywistości wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, który składa się z kilku szczepów, które mogą wpływać na różne części ciała. Dobra wiadomość jest taka, że są zazwyczaj nieszkodliwe i bezbolesne, jeśli pojawiają się na innych częściach ciała, takich jak dłonie lub twarz. Jednak na podeszwach stóp mogą pojawić się brodawki podeszwowe, które są bolesne i mogą przeszkadzać w bieganiu lub chodzeniu.
7. Włókniak skórny
Włókniaki skórne najczęściej znajdują się na rękach i nogach, mogą być różowe lub brązowe. Guz składa się z włóknistej tkanki bliznowatej, która może powstać jako reakcja na ugryzienie przez robaka lub wrastające włosy. Podobnie jak naczyniak wiśniowy, są one całkowicie nieszkodliwe. Znamiona mogą zmienić się w czerniaka, ale włókniak nie.
8. Plamy słoneczne
Znasz je pod bardziej popularną nazwą: plamy starcze. Wyglądają jak skupisko pieprzyków, które pojawiają się w miejscach wystawionych na działanie słońca, takich jak ramiona, twarz, szyja, górna część klatki piersiowej i nogi. Mimo to trudno je odróżnić od znamion, które mogą stać się rakowe. Ponadto posiadanie ich wielu sprawia, że samodzielne badanie skóry jest jeszcze trudniejsze – tym bardziej warto poddawać się corocznej kontroli skóry.
9. Infekcja grzybicy
Grzybica może wyglądać jak małe czerwone znamię lub przebarwienie – prawie jak plama na skórze. Ale te plamy są w rzeczywistości rodzajem infekcji grzybiczej. Grzybica ma różne kształty i rozmiary, a rodzaj, który infekuje twoją skórę, może się rozprzestrzeniać (i zarazić innych ludzi) lub pogorszyć, jeśli nie jest leczony. Na szczęście leczenie jest często proste – wystarczy umycie zakażonego obszaru mydłem lub szamponem na receptę.
10. Nowotwór skóry
-
Rak podstawnokomórkowy lub płaskonabłonkowy
Rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy to najczęstsze rodzaje raka skóry. Według American Cancer Society każdego roku diagnozuje się u ponad 3 milionów ludzi. Zaleca się poinformowanie dermatologa, jeśli pieprzyk wygląda dziwnie, rośnie, zmienia się lub zaczyna swędzieć i krwawić.
-
Czerniak
Czerniak nie jest tak powszechny jak rak podstawnokomórkowy lub płaskonabłonkowy – stanowi tylko około 1% przypadków raka skóry – ale jest znacznie bardziej śmiertelny, jeśli nie zostanie wykryty wcześnie. W celu wykrycia czerniaka lekarz bada zmiany, które są niesymetryczne, nieregularne, o nierównomiernym kolorze, większe niż ziarna grochu lub zmieniające się w czasie.
Czytaj też:
Te zmiany skórne mogą zwiastować chorobę jelit. Masz je na ciele?