Zapalenie oskrzelików to choroba o podłożu wirusowym, która często występuje u małych dzieci. Objawia się ostrymi napadami kaszlu, gorączką i objawami, które bardzo przypominają zapalenie oskrzeli. Jakie różnice występują między tymi chorobami i na czym polega leczenie tej infekcji?
Czym jest zapalenie oskrzelików?
Zapalenie oskrzelików to choroba, którą wywołują wirusy. Najczęściej jest to wirus RS, ale też adenowirusy czy wirus grypy. Tymczasem zapalenie oskrzeli najczęściej jest wywoływane przez rhinowirusy, dużo rzadziej bakterie. Są to więc dwie choroby wirusowe, ale o innym podłożu.
Zapalenie oskrzelików to choroba wirusowa, dlatego nie leczy się ją antybiotykami. Leczenie najczęściej jest objawowe, polega na oczyszczaniu nosa z zalegającej wydzieliny, łagodzeniu objawów kaszlu oraz stosowaniu inhalacji. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach mały pacjent wymaga hospitalizacji.
Choroba u niemowląt
Zapalenie oskrzelików najczęściej dotyczy małych dzieci do 2. roku życia. Choroba stosunkowo częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Występowaniu zapalenia oskrzelików sprzyja okres jesienno-zimowy, kiedy wirusy szybciej się namnażają. Choroba może występować u dzieci, które uczęszczają do placówek opiekuńczych takich jak żłobki czy przedszkola, ale może także pojawić się u dziecka, które na co dzień przebywa w domu.
Wirus RS, który wywołuje chorobę, a także inne wirusy, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego są wysoce zaraźliwe. Czas inkubacji wirusa wywołującego zapalenie oskrzelików wynosi od 2 do 8 dni i po tym czasie pojawiają się charakterystyczne objawy choroby.
Dość szybko pojawiają się pierwsze objawy choroby. Jeśli nie narastają, dziecko może być leczone w domu, a po około 10 dniach objawy ustępują i maluch wraca do zdrowia. Jeśli pojawiają się problemy z oddychaniem i duszności, to konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu.
Objawy
Zapalenie oskrzelików objawia się:
- katarem, który najpierw jest wodnisty, a później gęsty, zielony, przypominający zatokowy
- kaszlem, początkowo suchym, a później mokrym
- podrażnieniem gardła
- podwyższoną temperaturą ciała lub gorączką
- brakiem apetytu
- świszczącym oddechem
- dusznościami
Jak pomóc dziecku?
Zapalenie oskrzelików rozpoczyna się wystąpieniem objawów przypominających przeziębienie. Dziecko staje się marudne i rozdrażnione, może odmawiać spożywania pokarmów albo picia mleka z piersi. Później pojawia się wodnisty katar, który dość szybko przechodzi w zieloną i gęstą wydzielinę. Jest ona trudna do rozrzedzenia i usunięcia, dlatego zalega w zatokach.
Dziecko może boleć głowa, może wystąpić też stan podgorączkowy. Gęsty katar spływa po tylnej ścianie gardła, co powoduje odruch kaszlu. Staje się on duszący i mokry, może przypominać dźwięk, jakby dziecko chciało coś odkrztusić z gardła.
Wystąpienie tych objawów jest wskazaniem do wizyty u pediatry.
Leczenie
Leczenie zapalenia oskrzelików polega na łagodzeniu objawów choroby, rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny i usunięciu jej z dróg oddechowych. Jeśli dziecko jest w dobrym stanie zwykle wystarczają inhalacje, nawadnianie oraz stosowanie leków przeciwwirusowych. W czasie napadów kaszlu pomaga również utrzymywanie dziecka w pionowej pozycji.
W przypadku dzieci, u których występują duszności czy problemy z oddychaniem, zwykle konieczna jest hospitalizacja. W ciężkich przypadkach lekarze mogą podać dziecku tlen.
Choroba u osób dorosłych
Dużo rzadziej zapalenie oskrzelików występuje u osób dorosłych. Najczęściej jest powiązane z innymi chorobami współistniejącymi takimi jak astma czy choroby śródmiąższowe. W przypadku dorosłych stosowane jest leczenie objawowe, polegające na inhalacjach, syropach i ewentualnym stosowaniu leków przeciwgorączkowych.
Czytaj też:
Czy leki przeciwwirusowe bez recepty są bezpieczne?