Ból żołądka to nieprzyjemne uczucie pieczenia w brzuchu, które odbiera chęć na jakąkolwiek aktywność. Zazwyczaj pojawia się nagle, a pieczeniu towarzyszą także inne dolegliwości. Jak rozpoznać ból żołądka i co zrobić, by ulżyć sobie w bólu?
Czym jest ból żołądka?
Ból żołądka to ból, który pojawia się nad pępkiem, w nadbrzuszu. Jest to ból dość silny, któremu mogą towarzyszyć też skurcze brzucha, pieczenie, uczucie przelewania się w brzuchu czy gromadzenia gazów.
Zazwyczaj nie mija po przyjęciu leków rozkurczowych, choć mogą one przynieść ulgę. Ból żołądka może być spowodowany wieloma dolegliwościami, nie tylko chorobowymi, ale też... psychicznymi.
Przyczyny bólu żołądka
Ból żołądka może wynikać z:
- zapalenia żołądka
- choroby wrzodowej
- refluksu żołądkowo-przełykowego
Może także być spowodowany silnym stresem lub zaburzeniami lękowymi.
Ból spowodowany zapaleniem żołądka
Bóle nadbrzusza mogą być wywołane stanem zapalnym w żołądku. W takiej sytuacji pojawiają się częste wzdęcia, zgaga albo uczucie pełności brzucha, które nie wynika ze spożycia obfitego posiłku. Bóle mają charakter nawracający i oznaczają przewlekły nieżyt błony śluzowej żołądka.
Na zapalenie żołądka zaleca się dietę lekkostrawną. Niekiedy podaje się chorym antybiotykoterapię i zaleca przyjmowanie probiotyków, które wzmocnią mikroflorę jelitową.
Ból żołądka spowodowany chorobą wrzodową
Ból żołądka może być wywołany także przez chorobę wrzodową. W takiej sytuacji pojawia się po posiłku, zazwyczaj po kilku godzinach, Oprócz dolegliwości bólowych, mogą wystąpić także pieczenie czy ssanie w żołądku. Niekiedy objawy są tak silne, że powodują mdłości lub wymioty.
Ból żołądka spowodowany refluksem
Refluks żołądkowo-przełykowy powoduje najczęściej zgagę. Jest on związany z cofaniem się pokarmu z żołądka do przełyku. Może temu towarzyszyć ból oraz pieczenie, a także uczucie kwaśności w przełyku. Do cofania się treści pokarmowej może dochodzić w pozycji leżącej. Po spionizowaniu objawy ustępują.
Refluks żołądkowy leczy się poprzez zmniejszenie wytwarzania kwasu solnego żołądku. Chorym zaleca się także przyjmowanie probiotyków, zrezygnowanie z ciężkostrawnych i smażonych potraw. Lekkostrawna dieta zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości i zapobiec cofaniu się treści pokarmowej.
Ból żołądka a stres
Nadmierny stres może powodować bardzo silne bóle brzucha. Nie bez powodu mówi się, że mózg i jelita połączone są osią, dzięki której przekazują sobie nawzajem informacje. To między innymi z tego powoduje na skutek stresu, kłopotów czy trudnej sytuacji zaczynamy odczuwać ból i skurcze z brzuchu. Występują też inne objawy m.in. trzęsą nam się ręce, poci skóra, serce kołacze, a źrenice rozszerzają. Za te pozostałe objawy odpowiada nadmierna produkcja kortyzolu, do której dochodzi na skutek stresu.
Domowe sposoby na ból żołądka
Aby pomóc sobie w przypadku bólu żołądka, warto zastosować domowe sposoby. Najskuteczniej działają napary, które rozluźniają mięśnie, zapobiegają skurczom, a także osłaniają żołądek.
Warto sięgnąć po kilka ziół:
- miętę
- dziurawiec
- babkę lancetowatą
Znakomicie działają także siemię lniane oraz babka lancetowata.
Siemię lniane na żołądek
Napar z siemienia lnianego (a raczej kleik) to dobry sposób na wzmocnienie błony śluzowej żołądka. Poleca się go nawet przy chorobie wrzodowej. Aby przygotować taki napar, wystarczy 2 łyżki siemienia zalać wrzątkiem i odstawić do wystudzenia. Powstanie kleik o konsystencji przypominającej kisiel. Warto pić go codziennie na czczo, aby uspokoić żołądek.
Czytaj też:
Częste biegunki i zaparcia mogą oznaczać nowotwór. Chorobę ciężko zdiagnozować