Stan zapalny błony śluzowej gardła powoduje trudności w przełykaniu śliny, nie mówiąc już o jedzeniu. Warto stosować sprawdzone domowe sposoby, które pomogą złagodzić objawy choroby. Pomocne jest picie ciepłych napojów, zwłaszcza wody z sokiem malinowym, imbirem czy miodem, które nawilżają gardło.
Płukanie gardła
Ulgę w bólu przynosi płukanie gardła, dzięki temu infekcja szybciej mija. Warto wypróbować od lat stosowany w medycynie naturalnej przepis na wodny roztwór do płukania. Można sporządzić go, dodając do wody:
- 3-procentowej wody utlenionej,
- sody oczyszczonej,
- soli kuchennej,
- ziół: kory dębu, rumianku lub szałwii.
Objawy bólu gardła
Do najczęstszych objawów, które towarzyszą bólowi gardła, należą:
- chrypka,
- ból przy przełykaniu,
- suchość w gardle,
- suchy kaszel,
- trudności z przełykaniem śliny.
Ile czasu może trwać infekcja gardła?
Podrażnienie gardła spowodowane infekcją może trwać od 7 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i towarzyszy mu gorączka i ból mięśni, powinno się zasięgnąć porady lekarza.
Wypróbuj produkty, które dietetycy polecają podczas infekcji gardła
Owsianka
Owsianka ma miękką konsystencję i jest łatwa do przełknięcia. Zapobiega podrażnieniu gardła, wykazuje działanie zmniejszające stan zapalny. Ponadto dodaje energii, dostarcza składników odżywczych, a zawarty w niej błonnik korzystnie wpływa na trawienie.
Jogurt
Jogurt ma miękką konsystencję, nie podrażnia przy przełykaniu. Jest bogaty w składniki odżywcze, ale przede wszystkim zawiera probiotyki, które wzmacniają układ odpornościowy, zapobiegają namnażaniu się bakterii i wspierają organizm w walce z chorobą.
Rosół z kurczaka
Ciepłe, rozgrzewające potrawy, w tym rosół z kurczaka, zmniejszają podrażnienie śluzówki gardła, działają nawilżająco. Dość duża ilość sodu zawarta w potrawie sprawia, że rosół pozwala na uzupełnienie elektrolitów w organizmie. A właśnie tego twój organizm potrzebuje podczas infekcji.
Lody
Chorując na gardło, możesz spełnić swoje marzenie z dzieciństwa: jeść lody przez cały dzień: na śniadanie, obiad i kolację. Dietetycy wskazują, że zimne potrawy działają kojąco na chore gardło, obniżając temperaturę znajdujących się tam zakończeń nerwowych. Aktywują też receptor zwany melastyną, który przynosi ulgę w bólu.Czytaj też:
Jakość powietrza w domu – jak sprawdzić i poprawić jakość powietrza?