Zespół policystycznych jajników (PCOS lub zespół wielotorbielowatych jajników) jest bardzo skomplikowanym zaburzeniem endokrynnym. Choroba rozregulowuje układ hormonalny, powodując m.in. zwiększenie liczby niedojrzałych jajeczek Graafa w jajnikach. W efekcie nie dochodzi do owulacji, a jajeczka obumierają, zamieniając się w cysty, choć nie u wszystkich kobiet objawy i efekty choroby muszą być takie same.
Zespół policystycznych jajników – objawy
Zespół policystycznych jajników wiąże się z zaburzeniem pracy wielu hormonów, pełniących różne role w organizmie. Dlatego też kobieta może cierpieć z powodu różnych, nieprzyjemnych objawów. Każdy z nich jest wskazaniem do szczegółowej diagnostyki. Niestety, niektóre kobiety nawet nie podejrzewają, że mogą zmagać się z tą trudną w leczeniu chorobą.
Czytaj też:
5 nieoczywistych objawów depresji
Zespół policystycznych jajników – zaburzenia miesiączkowania
Nieregularny okres jest charakterystyczny dla zespołu policystycznych jajników. Aktywne seksualnie kobiety mogą stresować się, że zaszły w ciążę, ponieważ okres w przebiegu tej choroby spóźnia się niekiedy nawet 3-4 miesiące. Za ten objaw odpowiedzialne są m.in. męskie hormony, których u chorującej kobiety jest za dużo, a jajniki nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości progesteronu (hormonu żeńskiego), aby wystąpił normalny cykl menstruacyjny.
Zespół policystycznych jajników – trądzik
Krostki, wypryski, pryszcze – wszystkie te niedoskonałości cery mogą być objawem zespółu policystycznych jajników. Szczególnie, gdy okres dojrzewania kobieta ma już dawno za sobą. Dzieje się tak, ponieważ choroba zaburza równowagę hormonalną.
Zespół policystycznych jajników – nadmierne owłosienie
Na ciele każdej kobiety znajduje się mnóstwo włosków. Poza tymi w miejscach intymnych, na nogach, pod pachami i na głowie powinny one jednak nie rzucać się w oczy. Na ogół są jasne i cienkie, mogą przypominać meszek. W przypadku zespołu policystycznych jajników może pojawić się nadmierne owłosienie np. na brodzie, wokół brodawek, pod nosem.
Czytaj też:
Musisz zjeść po obiedzie coś słodkiego? To dlatego
Zespół policystycznych jajników – wypadanie włosów
Podczas gdy na ciele pojawia się niechciane owłosienie, włosy na głowie mogą zacząć wypadać. Może również wystąpić łuszczenie się skóry na głowie. Nie zdarza się to w każdym przypadku, ale niektóre kobiety z PCOS zmagają się z łysieniem typu męskiego, w przebiegu którego tworzą im się zakola i tracą włosy z tyłu głowy.
Zespół policystycznych jajników – problemy z zajściem w ciążę
PCOS jest główną przyczyną niepłodności. Kiedy kobiece ciało nie wytwarza wystarczającej ilości progesteronu dla pełnego cyklu miesiączkowego, dochodzi do tego, że nierozwinięte komórki jajowe zamieniają się w cysty w jajnikach. Torbiele zapobiegają przemieszczaniu się zdrowych jajeczek do jajowodów i macicy. Problemy z zajściem w ciążę często są pierwszym objawem, który mobilizuje kobiety do szczegółowej diagnostyki pod kątem zespołu policystycznych jajników.
Czytaj też:
Rak piersi. Co zrobić, żeby nie zachorować?
Zespół policystycznych jajników – przyrost masy ciała
Przyrost masy ciała, który trudno połączyć z nagłą zmianą stylu życia może wynikać z PCOS. Szczególnie, jeśli kobiecie trudno jest zgubić dodatkowe kilogramy. Jest to objaw, który skłania do diagnostyki układu hormonalnego u kobiet.
Wystąpienie któregoś lub wszystkich objawów wymaga wykonania dokładnych badań i podjęcia leczenia.